Biblioteka Iwkowa

Gminna Biblioteka
Publiczna w Iwkowej

Adres: Iwkowa
Iwkowa 940
32-861 Iwkowa
(14) 68-44-348

Filia Wojakowa
Wojakowa 262
32-862 Porąbka Iwkowska
(14) 68-45-150

Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Strona główna /Wystawy /2015 /Jak namalowane

Jak namalowane

W Gminnej Bibliotece Publicznej można oglądać dzieła wykonane haftem krzyżykowym oraz koronkowe kompozycje stworzone przez mieszkanki naszej gminy, a są to panie: Monika Karpiel, Elżbieta Kulig, Barbara Małkiewicz, Czesława Mrowca, Beata Nowak, Anna Serafin i Bogumiła Serafin.

Jedna z iwkowskich artystek to pani Monika Karpiel, która jest nauczycielką w PSP w Iwkowej Nagórzu i mamą trzech synów.

Pierwszą swoją serwetkę wykonała pod okiem babci  jako sześcioletnia dziewczynka i do dziś pamięta, że była to wyszywana łańcuszkiem kaczuszka.

Pani Monika robi na drutach, szydełkuje i haftuje, miedzy innymi haftem Richelieu (riszelie), którego uczyła się od pani Zosi Serafin w Gminnym Ośrodku Kultury. Prezentowane na naszej wystawie koronki to głównie anioły, ale także kosz z kwiatami i koronkowe wielkanocne jajka. Warto tu wspomnieć, że mama i siostry mamy pani Moniki są pasjonatkami tego rzemiosła. 

Pani Elżbieta Kulig mieszka w Kątach i jest mamą dwójki dzieci w wieku 10
i 11 lat.

Pasją wyszywania zaraziła się od koleżanki, którą poznała wyjeżdżając do pracy za granicę. Tworzy zarówno obrazy o tematyce religijnej jak
i haftowane krajobrazy, które do złudzenia przypominają fotografie. Niektóre zachowuje dla siebie, a część z nich trafia do znajomych w formie prezentów. Haftowanie traktuje jako dużą przyjemność.

Pani Barbara Małkiewicz jest mieszkanką Wojakowej od 2007 roku.
W nasze strony przyjechała z Pińczowa (świętokrzyskie), pracowała
w księgowości, a obecnie jest już na emeryturze i tworzy aby wypełnić swój wolny czas.

Niektóre jej obrazy powstały na specjalne zamówienie wnuków. A ma ich pani Barbara siedmioro, najstarszy z nich ma 26 lat.

Oprócz haftu krzyżykowego wykonuje także szydełkowe figurki (w zbiorach regionalnych naszej biblioteki można zobaczyć Baranka Wielkanocnego jej autorstwa).

Kolejną osobą wystawiającą swoje prace jest Pani Czesława Mrowca, która związana jest z biblioteką od wielu lat.

Już w roku 1999 na wystawie „Rękodzieło 1999” mogliśmy podziwiać jej arcydzieła, a podarowane wówczas haftowane godło Polski wciąż zajmuje zaszczytne miejsce w bibliotece.

Pani Czesława wystawiała swoje prace w Krakowie, Warszawie i Tarnowie. Do obejrzenia w tym momencie jest 12 kompozycji autorstwa pani Czesławy. Talent w tej iwkowskiej rodzinie przenoszony jest w genach (w 2004 roku wyjątkową wystawę rysunku i malarstwa prezentował w naszej bibliotece jej syn Sławomir).

Pani Beata Nowak pochodzi z Gorzkowa (k.Bochni), w Iwkowej mieszka od 16 lat. Jest mamą 6 dzieci, ale znajduje również czas na swoje pasje. Nie tylko haftuje, szydełkuje ale również wyplata z papierowej wikliny przepiękne koszyki, wieńce, choinki i inne „cudeńka”.

Pierwszy swój obraz wykonała w wieku 16 lat i znajduje się on również na naszej wystawie.

W rodzinnym domu pani Beaty wszystkie kobiety przejawiają artystyczne uzdolnienia. 

Najmłodszą z pań jest Anna Serafin z Iwkowej, studentka II roku Ekonomii
w PWSZ w Nowym Sączu. Ania wyszywa haftem krzyżykowym, haftem płaskim i szydełkuje.

W swojej kolekcji nadal ma zachowany pierwszy wykonany przez siebie
w wieku ośmiu lat haftowany krzyżykiem napis „Ania Serafin klasa II”. Jej prace można było oglądać na początku tego roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. W naszej bibliotece są do obejrzenia zarówno koronki, jak i haftowane przez Anię obrazki.

Pani Bogumiła Serafin (mama Ani) jest instruktorem w Gminnym Ośrodku Kultury i zawodowo dzieli się swoim talentem z młodszymi pokoleniami naszych mieszkańców prowadząc zajęcia z haftowania i szydełkowania.

Kontynuuje w ten sposób tradycję zapoczątkowaną przez panią Zofię Serafin. Ma na swoim koncie setki koronkowych serwet i kołnierzyków, haftuje również haftem płaskim i krzyżykowym.

W 2012 roku, na zaproszenie organizatorów Święta Kwitnących Sadów, prezentowała swoje prace w Łososinie Dolnej, a w 2014 otrzymała propozycję z RCKB w Brzesku i podobnie jak córka Ania miała swoją wystawę w tej placówce. 

Prezentowana w iwkowskiej bibliotece wystawa wpisuje się w wieloletnią tradycję przybliżania mieszkańcom twórczości miejscowych artystów. Nasi Czytelnicy oprócz literackiej uczty mogą ubogacać się duchowo poprzez kontakt z wyjątkowymi dziełami, które powstają tu na miejscu.   Wszystkich serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej ciekawej wystawy.


Dzieje Gminy Iwkowa
Fotografią malowane

Dzieje Iwkowa

Dzieje Gminy Iwkowa
Iwkowskie role

Dzieje Gminy Iwkowa

Biblioteka w Pigułce
Foto-Galeria

Foto Galeria

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Skarbczyk Literatury

Skarbczyk Literatury
Zmień czcionkę: A A A

Wyszukaj na stronie

Biuletyn informacji publicznej Facebook Programy i projekty

Informacje lokalne

Gmina Iwkowa

Pomocne adresy

wbibliotece.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka Narodowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Bibloteka Publiczna w Brzesku

Statystyki

» 2 Online
» 372 Dzisiaj
» 1101 W tygodniu
» 4634 W miesiącu
» 278237 Łącznie