Pierwsze książki, tak zwane "intencyjki", z opisami żywotów świętych ukazały się w Iwkowej w 1864 roku, co wiąże się z datą zorganizowania jednoklasowej szkółki ludowej. W 1890 roku Towarzystwo Oświatowej Szkoły Ludowej założyło przy szkółce ludowej czytelnię publiczną prowadzoną przez nauczyciela Kimnera. Później czytelnia nosiła nazwę Macierzy Szkolnej i prowadzona była przez ks. Iżyńskiego. W latach 1925-1939 kronika nie notuje działalności czytelni, natomiast wykazuje założenie biblioteki przy kole "Wici", prowadzonej przez Szczepana Karwalę, a następnie Mariana Szota. Również w tych latach dobrze funkcjonuje biblioteka parafialna z bogatym księgozbiorem. Podczas okupacji biblioteki te uległy zniszczeniu.
17 kwietnia 1946 roku, po wydaniu Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, utworzono przy Zarządzie Gminnym w Iwkowej punkt biblioteczny, a rok później Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwkowej. Prawnej rejestracji biblioteki dokonano 16 marca 1948 roku w Inspektoracie Szkolnym w Brzesku. Pierwszym kierownikiem biblioteki publicznej w Iwkowej była Zofia Serafin. Jako pionier torowała drogę czytelnictwu w Iwkowej organizując w środowisku różnego rodzaju działalność kulturalno - oświatową. Po Zofii Serafin placówką kierowała Maria Serafin, po niej Aleksandra Mikołajczyk, a od 1988 roku kierownikiem biblioteki jest Bernadeta Klimek.
Dzisiejsze zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwkowej liczą 28 032 książek (dane za rok 2014). W bibliotece w Iwkowej znajduje się ponad 20 tysięcy woluminów, natomiast w filii bibliotecznej w Wojakowej zgromadzono około 8 tysięcy książek. Księgozbiór ten stanowi wartość nie tylko materialną, ale przede wszystkim duchową, mającą na celu zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców gminy.
Oferta biblioteki obejmuje literaturę piękną dla dzieci, młodzieży
i dorosłych, oraz popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy. Na miejscu w czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego: słowników, encyklopedii, poradników, atlasów, informatorów. W czytelni dostępna jest prasa, którą - poza bieżącymi numerami - można wypożyczać do domu. Przy bibliotece funkcjonuje pracownia komputerowa oferująca dostęp do Internetu, skanowanie i wydruki. Czytelnicy mogą skorzystać z dostępnego kserografu.
Szczególne miejsce w iwkowskiej bibliotece zajmują zbiory regionalne.
W tym zakresie gromadzone i dokumentowane jest piśmiennictwo
o charakterze lokalnym, dokumenty życia społecznego takie jak: plakaty, afisze, ulotki, zaproszenia, wycinki prasowe, fotografie, itp.
Na uwagę zasługuje działalność wydawnicza biblioteki. Dotychczas udało się opublikować następujące pozycje: Dzieje Iwkowej 1325-1960 ks. Jana Piechoty (monografia wsi Iwkowa), poemat religijny Życie Jezusa Chrystusa według Ewangelii i Fraszki Józefa Kosakowskiego, Iwkowskie kuseryje Stefana Szota oraz album fotograficzny Dzieje Gminy Iwkowa fotografią malowane i jego kontynuację w serii – Iwkowskie Role oraz Rejestr zapisów gruntowych wsi Iwkowa 1804-1876.
Upowszechnianie czytelnictwa, wiedzy i kultury odbywa się, między innymi, poprzez organizowanie lekcji bibliotecznych, konkursy recytatorskie, spotkania czytelnicze i regionalne, a także działalność wystawienniczą; do ważniejszych wystaw należy zaliczyć: Gmina Iwkowa w fotografii, Promocja mojej gminy, wystawy twórczości miejscowych artystów.
W 1999 roku biblioteka rozpoczęła komputeryzację zbiorów tworząc bazę
w programie CDS/ISIS. Od kwietnia 2013 r. wdrażany jest system biblioteczny SOWA, dzięki któremu czytelnicy mogą przeglądać bazę danych online.
Gminna Biblioteka Publiczna umieszczona jest w centrum Iwkowej, blisko przystanku autobusowego. Lokal, zbudowany z przeznaczeniem na cele biblioteki, posiada w miarę przestronne pomieszczenia, na które składają się: wypożyczalnia, czytelnia, pracownia komputerowa i sala wystawowa. Przy GBP w Iwkowej funkcjonuje filia biblioteczna w Wojakowej, która mieści się w Domu Strażaka.
Statystyki