17 stycznia 2012 roku
Gminna Biblioteka Publiczna w Iwkowej serdecznie zaprasza
na całoroczną wystawę z okazji
25 rocznicy śmierci księdza Jana Piechoty (1909 – 1987)
Nie wiem, czy było mi pisane, że obok duszpasterza stanę się historykiem, obok kapłana zbieraczem rzeczy dawnych, obok spowiednika słuchaczem
i zapisywaczem gawęd i opowieści.
(ks. J. Piechota)
Ks. Jan Piechota urodził się w rodzinie chłopskiej we wsi Jaślany k. Mielca.
Po skończeniu gimnazjum w Mielcu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 19 stycznia 1946 roku przybył do Iwkowej, po rocznej administracji został proboszczem parafii i na zawsze związał się z tą wsią.
W historii wioski zapisał się jako gorliwy duszpasterz, budowniczy nowego kościoła, twórca muzeum parafilnego, autor monografii wsi Iwkowa i wielu książek o ogromnym znaczeniu kulturowym dla miejscowej ( i nie tylko) społeczności.
17 stycznia 1987r. śmierć przerwała Jego ziemską wędrówkę - odszedł do Wieczności, ale na zawsze pozostał we wdzięcznej pamięci tutejszych mieszkańców, która jest wciąż żywa wśród kolejnych pokoleń Iwkowian.
Dla Iwkowian ks. Jan zawsze będzie człowiekiem stąd. Dla mnie także. Dawniej, gdy ktoś (najczęściej dziadkowie) mówił o ks. Piechocie, myślałam "
A co tam, ksiądz jak każdy inny; żył, umarł i tyle (…). Dopiero gdy zainteresowałam się jego życiem i dokonaniami, odkrywałam coraz to nowe informacje, moja ciekawość wzrastała (...). Doceniłam, jak bardzo wzbogacił moją małą ojczyznę - Iwkową." (Paulina Dzięgiel: "Iwkowski Kolberg
w sutannie").
Prezentowana w bibliotece wystawa składa się z trzech plansz zatytułowanych:
Od Jaślan do Iwkowej. Duszpasterz i Człowiek. Historyk, etnograf, literat.
Tworzą ją, w znacznej mierze, cytaty - wypowiedzi jakich udzielił ks. Piechota dla prasy. Zamieszczono na niej kilkanaście fotografii ukazujących postać księdza. Warto sięgnąć po wystawione z tej okazji książki i opracowania Jego autorstwa: Dzieje Iwkowej 1325-1960, Gawędy iwkowskie i Komedyje iwkowskie, Pamiętnik mojego dzieciństwa, Iwkowskie szkice historyczne. Można również obejrzeć albumy fotograficzne przedstawiające odbudowę kościoła po pożarze w 1952r i fragmenty zbiorów muzeum parafialnego, którego ks. Jan był założycielem. Dostępne są także artykuły prasowe i różne opracowania dotyczące Jego osoby, których treści odsłaniają i uświadamiają nam wyjątkową osobowość iwkowskiego proboszcza.
Ekspozycja towarzyszyć nam będzie przez cały rok - do jej obejrzenia wszystkich serdecznie zapraszamy.
Statystyki