Jubileuszowy 100 numer wydania „Echa znad Beli” skłania do refleksji i zadania pytania czym dla nas jest to lokalne czasopismo?
Pierwszy numer „Echa…” ukazał się w listopadzie 1990 roku a jego nazwę zaczerpnięto od miejscowej rzeki Beli i chyba nie ma nikogo w gminie kto nie znałby choćby z nazwy, naszej lokalnej gazety. Patrząc z perspektywy dzisiejszych wydań, można powiedzieć, iż pierwszy numer był bardzo siermiężny i amatorski (podobnie jak otaczająca nas wówczas rzeczywistość), ale jego wydanie odbiło się szerokim pozytywnym echem wśród mieszkańców, a zwłaszcza wśród młodzieży, stałych bywalców świetlicy. To była innowacja… to było wydarzenie … to była nasza własna gazeta… o nas i dla nas! I tak od przeszło 30 lat wskazówki zegara odmierzają historię iwkowskiej gazety zapisując zarazem nasze gminne dzieje.
W ciągu tych trzech dekad czasopismo wydawane (z krótką przerwą) przez Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej, przechodziło wiele przemian; zmieniali się redaktorzy, technika składu, rubryki i działy, szata graficzna czy liczba stron, lecz niezmiennie na jego łamach informowano o tym co ciekawego dzieje się w naszej gminie. Dokumentowanie aktualnych wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych, prezentacja historii, tradycji regionu i ludzi z nim związanych jest ważnym zadaniem, jakie stawia sobie redakcja „Echa znad Beli” budując przy tym pozytywny wizerunek gminy, wspólnotę i naszą tożsamość.
Na atrakcyjność czasopisma składają się również wywiady z ciekawymi ludźmi, wspomnienia, twórczość literacka, felietony, a także korespondencja napływająca od rodaków.
Trzon periodyku stanowi swoista gminna kronika wydarzeń, co jest zasługą dużej rzeszy współpracujących z redakcją społecznych korespondentów. Praktycznie żadna dziedzina życia, w której uczestniczymy jako mieszkańcy tej gminy, nie została przez redakcję pominięta. Swoją rubrykę mają tu wszyscy, którzy tego chcą. Artykuły nadsyłają, m.in., szkoły, przedszkola, gminne jednostki i organizacje, samorządowcy oraz osoby prywatne. W ten sposób tworzona kronika wydarzeń jest zjawiskiem bezcennym, o czym, mogliśmy się przekonać podczas prac nad wydaniem ostatniej regionalnej publikacji, korzystając w dużej mierze z artykułów zamieszczonych w „Echu…” Bo „Echo…” - to kopalnia wiedzy o małej ojczyźnie i bardzo cenna pozycja w dziale „Zbiorów Regionalnych” iwkowskiej biblioteki. Ten pokaźny już zbiór wydanych numerów jest dokumentem przemian, jakie dokonały się w naszej gminie w tym trzydziestoleciu. To trwałe świadectwo współczesnej historii i myślę, że za kilkadziesiąt lat kolejne pokolenia, przeglądać będą „Echo…” z takim zainteresowaniem i atencją jak my podchodzimy do dokumentów z minionych epok.
Ten Jubileusz z pewnością uczy nas jednego, że warto pozostawić po sobie ślady, by kiedyś, ktoś odczytał je na nowo.
Z okazji wydania 100 numeru „Echa znad Beli” pragnę w imieniu własnym i pracowników biblioteki złożyć na ręce Redakcji serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia, przede wszystkim, satysfakcji z wykonywanej pracy, dalszych lat rozwoju, wytrwałości w realizacji tej ważnej misji oraz wiernego grona stałych Czytelników. Pragnę również podziękować za wieloletnią współpracę i podkreślić że wydawanie „Echa…” ma swój sens.
Bernadeta Klimek, kierownik GBP w Iwkowej
Statystyki