Biblioteka Iwkowa

Gminna Biblioteka
Publiczna w Iwkowej

Adres: Iwkowa
Iwkowa 509
32-861 Iwkowa
(14) 68-44-348

Filia Wojakowa
Wojakowa 262
32-862 Porąbka Iwkowska
(14) 68-45-150

Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Strona główna /W kręgu życia i kultury /2021 /Nowa publikacja regionalna.

Nowa publikacja regionalna.

Miło nam poinformować, że nakładem biblioteki ukazała się kolejna książka z serii „Dzieje gminy Iwkowa”. Publikacja pt. „Samorząd i administracja: od średniowiecza do czasów współczesnych ”, przygotowana z okazji jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego, dostępna jest w iwkowskiej bibliotece od lipca 2021.

Tekst główny do książki – na prośbę wójta gminy Iwkowa - kompleksowo i wnikliwie opracowany został przez Stefana Szota, natomiast pracownicy biblioteki podjęli się uzupełnienia przygotowanej treści o część graficzną, umieszczoną na końcu każdego z rozdziałów. W publikacji o samorządzie gminnym wykorzystano gromadzone przez lata  różnego rodzaju materiały dokumentujące historię, kulturę i życie społeczne mieszkańców,  m.in. stare rękopiśmienne dokumenty zawierające pieczęcie jak i podpisy osób sprawujących władzę, druki urzędowe, unikatowe zdjęcia z okresu PRL-u. Oprócz fotografii, przywołano pełne emocji wspomnienia publikowane w regionalnej i lokalnej prasie. W rozdziale X – obejmującym lata 1990-2020 - zamieszczono wiele zdjęć pochodzących, ze stron internetowych i kronik, m.in., szkół, przedszkoli, zespołów, a w szczególności z bogatego zbioru kronik systematycznie i konsekwentnie prowadzonych przez Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej. Ponadto, część materiałów zamieszczonych w książce powstała specjalnie na tę okazję.

Mimo usilnych starań nie byliśmy w stanie poruszyć w tym wydaniu wszystkich zagadnień dotyczących życia i działalności mieszkańców naszej gminy. Niejednokrotnie to dostępne dokumenty i fotografie wytyczały poruszane kwestie i tematy, a założony na początku układ chronologiczny materiałów ulegał zmianie; często przy ich układaniu czyniono to intuicyjnie. Wraz z postępem prac forma publikacji również zmieniała swój kształt. Początkowo, wydawnictwo miało  obejmować ok. 80 stron, jednakże ogrom odkrytych materiałów i rozwijające się nowe pomysły, spowodowały, że publikacja rozrosła się do ponad 300 stron - w rezultacie powstała obszerna książka, która idealnie wpisuje się w serię wydanych w 2011 i 2014 roku albumów „Dzieje gminy Iwkowa”.

Ostatecznie wydanie tak obszernej publikacji stało się możliwe dzięki przesuwanym w czasie terminom ukończenia, a także poświęceniu na jej opracowanie setek godzin prywatnego czasu.

O tym jaka jest Gmina Iwkowa, jaka była i o tym, że jej nie było oraz wiele, wiele więcej do przeczytania i do zobaczenia w książce „Samorząd
i administracja…”.  Zapraszamy do lektury!


Dzieje Gminy Iwkowa
Fotografią malowane

Dzieje Iwkowa

Dzieje Gminy Iwkowa
Iwkowskie role

Dzieje Gminy Iwkowa

Biblioteka w Pigułce
Foto-Galeria

Foto Galeria

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Skarbczyk Literatury

Skarbczyk Literatury
Zmień czcionkę: A A A

Wyszukaj na stronie

Biuletyn informacji publicznej Facebook Programy i projekty

Informacje lokalne

Gmina Iwkowa

Pomocne adresy

wbibliotece.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka Narodowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Bibloteka Publiczna w Brzesku

Statystyki

» 2 Online
» 30 Dzisiaj
» 169 W tygodniu
» 1274 W miesiącu
» 271195 Łącznie