Biblioteka Iwkowa

Gminna Biblioteka
Publiczna w Iwkowej

Adres: Iwkowa
Iwkowa 509
32-861 Iwkowa
(14) 68-44-348

Filia Wojakowa
Wojakowa 262
32-862 Porąbka Iwkowska
(14) 68-45-150

Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Strona główna /W kręgu życia i kultury /2021 /Jubileusz 30-lecia samorządu terytorialnego i promocja książki

Jubileusz 30-lecia samorządu terytorialnego i promocja książki

W ostatnim czasie kilkakrotnie informowaliśmy na łamach „Echa znad Beli” oraz na stronie internetowej biblioteki o tym, że powstaje nowa publikacja regionalna, kiedy będzie dostępna i, że wreszcie się ukazała. Książka, o której mowa, nosi tytuł „Samorząd i administracja: od średniowiecza do czasów współczesnych” i jest to już trzeci tom serii „Dzieje Gminy Iwkowa”.

Okazją do jej wydania było 30-lecie istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. Z wielu przyczyn, m.in. z powodu epidemii COVID-19, nie udało się zorganizować obchodów w roku jubileuszowym. Dopiero 15 października 2021 r., na zaproszenie organizatorów tj. Wójta Gminy Iwkowa, biblioteki i ośrodka kultury, w sali gimnastycznej PSP w Iwkowej zgromadziły się osoby związane przez lata z samorządem i administracją, a byli to Maria Przybylska – naczelnik gminy, Ryszard Zębala - pierwszy wójt odrodzonego samorządu Rzeczypospolitej, Krzysztof Klimek – jego następca oraz Bogusław Kamiński - obecny wójt gminy Iwkowa, była i obecna sekretarz gminy Maria Seperowicz i Barbara Wiśniewska-Kęder, radni poprzednich kadencji oraz obecna Rada Gminy Iwkowa, a także sołtysi poszczególnych wsi. Z zaproszenia skorzystali również pracownicy administracji, ci, których możemy na co dzień spotkać w urzędzie gminy, i ci, którzy przez lata tam pracowali dla dobra naszej społeczności, bo przecież samorząd nie mógłby działać bez administracji. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy szkół Jolanta Zięba, Wiesława Gorycka i Zbigniew Ruszaj, przedstawiciele organizacji pozarządowych Agnieszka Mida – prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Gminy Iwkowa i Tadeusz Duda – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Iwkowej, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. Z sąsiedniej gminy – Łososiny Dolnej – gościł pan Józef Szkarłat, w zastępstwie wójta Andrzeja Romanka.

Zgromadzenie tak wielu osób związanych z samorządem i administracją było doskonałą okazją do zapromowania  wspomnianej na wstępie książki, która powstała z inicjatywy Bogusława Kamińskiego - wójta gminy Iwkowa.

Uczestników spotkania, w tym twórców publikacji, tj. Stefana Szota – autora tekstu głównego, Bernadetę Klimek i Iwonę Gryz – autorki części graficznej, Bernadetę Odrzywolską – korektorkę językową - powitał Wojciech Hila, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, który poprowadził tę uroczystą galę.

Na wstępie głos zabrał wójt gminy Iwkowa – Bogusław Kamiński, który w swoim wystąpieniu podkreślił ogromną rolę i wartość samorządu terytorialnego.

Atrakcją tego dnia był prezentowany film zrealizowany przez Zbigniewa Klimka, w którym autorzy tj. Stefan Szot i Bernadeta Klimek przybliżyli kulisy powstania publikacji. Z ekranu, w stronę zaproszonych gości, popłynęły z ust wójta gminy, Bogusława Kamińskiego, gratulacje i podziękowania:

Szanowni Państwo – tak się złożyło, że jubileusz 30-lecia samorządu terytorialnego obchodzimy w okresie mojego  urzędowania na stanowisku wójta gminy Iwkowa, dlatego mam zaszczyt złożyć z tej okazji serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania i szacunku wszystkim moim poprzednikom, wszystkim radnym, sołtysom, byłym i obecnym pracownikom urzędu, współpracownikom i całej społeczności gminy Iwkowa, co, z wielką radością, czynię. A w drodze do kolejnych jubileuszy pragnę zaprosić Państwa do współpracy w budowaniu lepszej przyszłości dla nas samych i dla tych, którzy przyjdą po nas. Wykorzystajmy dany nam czas dla rozwoju naszej gminy, tak, aby kolejne pokolenia wzrastały w poczuciu dumy, że są jej mieszkańcami – bo gmina Iwkowa jest wyjątkowa!

Po filmowym seansie kierownik biblioteki – Bernadeta Klimek – dziękując wszystkim za owocną współpracę podczas realizacji projektu wydawniczego skierowała do zebranych między innymi takie oto słowa:

To właśnie dzisiaj będą państwo mogli przewertować karty tej książki i myślę, że każdy z nas odszuka w niej coś ciekawego, coś swojego. Powrócą wspomnienia i zapewne pojawią się refleksje, bo taka miedzy innymi jest rola tej publikacji. Przesłaniem autorów było także wzmacnianie wśród mieszkańców gminy poczucia własnej tożsamości, co jest możliwe dzięki głębszemu poznaniu historii i kultury regionu. Możemy czuć się dumni z tego wspaniałego dziedzictwa, które budowały i nadal budują kolejne pokolenia ludzi tej ziemi. Naszym zamiarem było przede wszystkim oddanie Państwu należnego uznania i szacunku za poświęcenie i ogromny wkład pracy na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny.

Wyjątkowym akcentem było przekazanie przez przedstawicieli władzy samorządowej wszystkim uczestnikom imprezy nowej regionalnej publikacji. Ponadto wójt gminy uhonorował autorów wręczając im pamiątkowe statuetki.

Z czasem wydarzenie to przybrało charakter wieczoru autorskiego, podczas którego Stefan Szot, skądinąd sołtys Iwkowej, opowiadał o tym jak pracował nad tekstem oraz przytaczał liczne zabawne anegdoty z tym związane. I tak jak podczas wieczoru autorskiego do twórców publikacji ustawiały się kolejki po wpisy i dedykacje.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.                             Relację można również obejrzeć na stronach Urzędu Gminy i GOK-u.

A poniżej zamieszczamy FILM PROMUJĄCY PUBLIKACJĘ


Dzieje Gminy Iwkowa
Fotografią malowane

Dzieje Iwkowa

Dzieje Gminy Iwkowa
Iwkowskie role

Dzieje Gminy Iwkowa

Biblioteka w Pigułce
Foto-Galeria

Foto Galeria

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Skarbczyk Literatury

Skarbczyk Literatury
Zmień czcionkę: A A A

Wyszukaj na stronie

Biuletyn informacji publicznej Facebook Programy i projekty

Informacje lokalne

Gmina Iwkowa

Pomocne adresy

wbibliotece.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka Narodowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Bibloteka Publiczna w Brzesku

Statystyki

» 1 Online
» 32 Dzisiaj
» 171 W tygodniu
» 1276 W miesiącu
» 271197 Łącznie