Biblioteka Iwkowa

Gminna Biblioteka
Publiczna w Iwkowej

Adres: Iwkowa
Iwkowa 509
32-861 Iwkowa
(14) 68-44-348

Filia Wojakowa
Wojakowa 262
32-862 Porąbka Iwkowska
(14) 68-45-150

Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Strona główna /W kręgu życia i kultury /2018 /500-lecie kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej

500-lecie kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej

Znawcy i koneserzy sztuki nazywają go „perłą” gotyckiej architektury drewnianej. Iwkowianie mówią o nim „nasz kościółek”, a o Jego patronce „nasza Pani Iwkowska”. Zauroczeni jego pięknem są odwiedzający to miejsce turyści, nie tylko z kraju ale i z całego świata, o czym świadczą liczne wpisy w „kościółkowej” kronice.
Serdecznie zapraszamy na uroczyste podsumowanie obchodów 500-lecia kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej.

Relacja z wydarzenia

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Iwkowej należy do grupy najstarszych drewnianych świątyń zachowanych na terenie Małopolski. Wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych i włączony do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Jest jednym z pretendentów do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Świątynia w ostatnich latach poddana została gruntownej konserwacji mającej na celu przywrócenie jej wnętrza do pierwotnego stanu.

W niedzielę 25 listopada 2018 roku świętowaliśmy Jubileusz 500-lecia tego najstarszego i najszacowniejszego  zabytku  Iwkowej.

Uroczystości  rozpoczęto o godzinie 15 Mszą świętą w kościele parafialnym w intencji wszystkich tych, którzy przez setki lat opiekowali się świątynią i troszczyli o to, by „kościółek” mógł przetrwać do dnia dzisiejszego.

Następnie w sali widowiskowej ośrodka kultury kierownik Biblioteki, pani Bernadeta Klimek oraz dyrektor GOK-u,  pan Wojciech Hila, w imieniu organizatorów serdecznie powitali licznie zgromadzonych mieszkańców i zaproszonych gości.

Wśród przybyłych na uroczystość obecni byli przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Starostwa Powiatowego, samorządu gminy, sołectw, placówek oświatowych i rady parafialnej. W obchodach uczestniczyli także ambasadorowie naszej gminy pan Adam Gutowicz i pan Stanisław Tokarski jak również redaktorzy „Gościa Niedzielnego” i „Echa znad Beli”

Swą obecnością zaszczycili nas państwo Stawowiakowie – konserwatorzy z Nowego Sącza. To głównie dzięki ich pracy wykonanej z wielkim kunsztem jaśnieje dziś blaskiem nasza świątynia.

Głównymi punktami programu, przygotowanymi przez organizatorów, tj. Parafię Iwkowa, Gminę Iwkowa, Ośrodek Kultury i Bibliotekę,  były wykłady ks. Stanisława Pietrzaka pt. „W poszukiwaniu najdawniejszych korzeni chrześcijaństwa w naszym regionie”,  oraz pani mgr Gabrieli Stawowiak pt. „Kompleksowe prace konserwatorskie we wnętrzu Kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej w latach 2008-2017.

Po wysłuchaniu niezwykle ciekawych prelekcji ks. proboszcz Józef Gurgul podsumował ostatni okres związany z prowadzonymi w „kościółku” pracami renowacyjnymi i konserwatorskimi, podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły te działania.

Następnie o głos poprosił pan Grzegorz Mrozowski wiceprzewodniczący Rady Powiatu, który w imieniu starosty brzeskiego odczytał list gratulacyjny skierowany pod adresem ks. proboszcza Józefa Gurgula. Do podziękowań dołączył również gospodarz naszej gminy, pan Bogusław Kamiński, wręczając zaangażowanym w konserwację kościoła pamiątkowe płaskorzeźby.

Na zakończenie uroczystości wszystkich zgromadzonych obdarowano okolicznościową publikacją wydaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz pocztówkami przygotowanymi przez Gminny Ośrodek Kultury.

Z sali ośrodka kultury uczestnicy obchodów przenieśli się do piwnic GOK-u, gdzie w równie miłej atmosferze przy kawie i herbacie toczyły się rozmowy do późnych godzin wieczornych.

Relację fotograficzną z wydarzenia zamieszczamy poniżej. Polecamy również stronę tarnowskiego „Gościa Niedzielnego” na której została zamieszczona relacja z wydarzenia pani Beaty Malec-Suwary.

https://tarnow.gosc.pl/gal/spis/5186450.500-lat-kosciolka-w-Iwkowej

Galerię zdjęć można też obejrzeć na stronie fb GOK-u

https://www.facebook.com/139159149618254/photos/rpp.139159149618254/1060521247482035/?type=3&theater


Dzieje Gminy Iwkowa
Fotografią malowane

Dzieje Iwkowa

Dzieje Gminy Iwkowa
Iwkowskie role

Dzieje Gminy Iwkowa

Biblioteka w Pigułce
Foto-Galeria

Foto Galeria

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Skarbczyk Literatury

Skarbczyk Literatury
Zmień czcionkę: A A A

Wyszukaj na stronie

Biuletyn informacji publicznej Facebook Programy i projekty

Informacje lokalne

Gmina Iwkowa

Pomocne adresy

wbibliotece.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka Narodowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Bibloteka Publiczna w Brzesku

Statystyki

» 3 Online
» 25 Dzisiaj
» 164 W tygodniu
» 1269 W miesiącu
» 271190 Łącznie