Biblioteka Iwkowa

Gminna Biblioteka
Publiczna w Iwkowej

Adres: Iwkowa
Iwkowa 940
32-861 Iwkowa
(14) 68-44-348

Filia Wojakowa
Wojakowa 262
32-862 Porąbka Iwkowska
(14) 68-45-150

Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Strona główna /W kręgu życia i kultury /2014 /Rok Czytelnika - Wywiady

Rok Czytelnika - Wywiady

Kwiecień 2015  Podsumowujemy Rok Czytelnika...  wywiadami

Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce na jeden żywot jest skazany.

Z historii czytelnictwa w Iwkowej….

Pierwsze książki, tak zwane "intencyjki", z opisami żywotów świętych ukazały się w Iwkowej w 1864 roku, co wiąże się z datą zorganizowania jednoklasowej szkółki ludowej. W 1890 roku Towarzystwo Oświatowej Szkoły Ludowej założyło przy szkółce ludowej czytelnię publiczną prowadzoną przez nauczyciela Kimnera. Później czytelnia nosiła nazwę Macierzy Szkolnej i prowadzona była przez ks. Iżyńskiego. W latach 1925-1939 kronika nie notuje działalności czytelni, natomiast wykazuje założenie biblioteki przy kole "Wici", prowadzonej przez Szczepana Karwalę, a następnie Mariana Szota. Również w tych latach dobrze funkcjonuje biblioteka parafialna z bogatym księgozbiorem. Podczas okupacji biblioteki te uległy zniszczeniu. 17 kwietnia 1946 roku, po wydaniu Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, utworzono przy Zarządzie Gminnym w Iwkowej punkt biblioteczny, a rok później Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwkowej. Prawnej rejestracji biblioteki dokonano 16 marca 1948 roku w Inspektoracie Szkolnym
w Brzesku.

W Iwkowej czyta się „od zawsze”, a świadczy o tym choćby list pana Jana Nakielnego opublikowany we Lwowie w lipcu 1908 roku na łamach miesięcznika „Zorza Ojczysta”, który chcemy Państwu w tym miejscu przytoczyć, a który czyta się jak najpiękniejszą poezję.

 Listy do Redakcji  Iwkowa, 20. maja. [1908 roku !]

(źródło: „Zorza Ojczysta”,Nr 7, Rok 1908) 

Szanowna Redakcjo!  

Posyłając prenumeratę dla nowego czytelnika, donoszę, że co do tej książki o kuchni jarskiej, to zaczekam cierpliwie do jakiego końca, ale teraz proszę wielce Szanowną Redakcję o nabycie i przysłanie mi innych książek, gdyby to było możebnem i niezbyt trudnem do spełnienia. Najprzód Orzeszkowej - „Nad Niemnem", ażeby posiadać choć jedną książkę tej wielkiej kobiety, gdyż jej pismnie znam, bo u nas na wsi bardzo trudno w ogóle, o jakie książki Orzeszkowej. Czytałem tylko „Obrazek z lat głodowych" - tak ślicznie napisany. A drugą książkę, gdyby można, to Sienkiewicza - „Na polu chwały" a gdyby to było nie do spełnienia, to w takiem razie, niech mi już sama Redakcja wybierze
i przyśle, a ja chętnie odeślę należytość. Zapytuję Szanowną Redakcję, czy jest jaka książka, ażeby mnie mogła pouczyć o naszym Krakowie,  i która opisuje te drogie pamiątki, które każdy Polak znać powinien. Chciałbym kiedy jechać do Krakowa, to bym już miał wszystko wyjaśnione. Zdaje mi się, że kiedyś Bojko o takiej książce wspomniał i że ją napisał nasz sławny malarz Walery Eljasz. Tylko nie wiem, gdzie ją nabyć a co najważniejsza, ile kosztuje i czy przystępna dla chłopa.

Teraz u nas na wsi nie pozostaje dużo czasu na czytanie, to też nikt nie czyta z wyjątkiem niedzieli. W niedzielę to się zejdzie kilku gospodarzy i czytają gazetę, lub też prowadzą jaką pogawędkę o polityce, a gosposie to wolą zajmować się bajkami i nawzajem się obgadywać, chociaż nie wszystkie, bo są i takie, którym nie można nic zarzucić.

Wieczorem, gdy człowiek zejdzie z tego pola pracy, to najprzód musi się trochę oczyścić z potu i prochu, nim się zabierze do jakiego posiłku, a potem dopiero bierze do ręki gazetę, lub książkę. Ale cóż, skoro nie można nijak usiedzieć nad gazetą, bo ta noc, prawie cudowna woła człeka na pole, gdzie wyszedłszy nad jaki staw, lub rzeczkę może się nasłuchać grania tych żab polskich, lub śpiewu słowika w gąszczach albo kwilenia przepiórki w zbożu. W końcu idzie się spać do stodoły na siano, by znów na jutro mieć siły do pracy i tak schodzi z dnia na dzień. Mimo to wszystko przecież znajdzie się zawsze jaka chwilka czasu na przeczytanie czegoś pożytecznego, już to w południe już to wieczorem; a gdy się jeszcze dostanie do rąk książkę historyczną, powieściową, to już człowiek wtedy nic nie czuje, czytałby i do rana. Ale takie książki są drogie a pożyczyć nie ma gdzie i to jest bieda. Więc jeszcze raz proszę o powyższe książki, polecając się pamięci Redakcji. Numera z poprzedniego roku, wysłane przez Redakcję, otrzymałem, za które na tem miejscu  dziękuję wielce. „Zorza" podoba mi się bardzo i wszystkim, którzy ją czytają, tylko jest pragnieniem naszem, ażeby ona się zmieniła kiedyś z miesięcznika na dwutygodnik, co daj Boże rychło. Niech Bóg błogosławi cnym Paniom za prace między ludem, bo tej oświaty trzeba dużo bardzo dużo. Jan Nakielny

okł. Zorzy Ojczystej.jpg              

Organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy dla uczczenia 650 lat działań na rzecz książki ogłosiły rok 2014 „Rokiem Czytelnika” dlatego chcemy Państwu przybliżyć sylwetki kilku czytelników naszej biblioteki, którzy  już od wielu lat zaszczycają nas swoimi częstymi odwiedzinami, i zgodzili się z nami porozmawiać o swojej przygodzie z książką.

Dlaczego tylko kilku? Otóż w 2014 roku zarejestrowanych było 960 czytelników, którzy wypożyczyli 15528 książek w Iwkowej i 158 czytelników w Wojakowej z wypożyczeniem 1461 książek (warto tu zaznaczyć, że filia po remoncie otwarta była dopiero od września) więc wszystkich nie możemy tu przedstawić.

Nasi rozmówcy oprócz kilku słów o sobie, opowiedzieli nam również
o swoich ulubionych autorach, czy tytułach które polecają innym czytelnikom, a na zakończenie odpowiadali na pytanie - czym jest dla nich biblioteka?


Dzieje Gminy Iwkowa
Fotografią malowane

Dzieje Iwkowa

Dzieje Gminy Iwkowa
Iwkowskie role

Dzieje Gminy Iwkowa

Biblioteka w Pigułce
Foto-Galeria

Foto Galeria

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Skarbczyk Literatury

Skarbczyk Literatury
Zmień czcionkę: A A A

Wyszukaj na stronie

Biuletyn informacji publicznej Facebook Programy i projekty

Informacje lokalne

Gmina Iwkowa

Pomocne adresy

wbibliotece.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka Narodowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Bibloteka Publiczna w Brzesku

Statystyki

» 1 Online
» 52 Dzisiaj
» 167 W tygodniu
» 2303 W miesiącu
» 301030 Łącznie