Każdy z nas uwielbia czuć radość wygranej, za to nikt nie lubi gorzkiego smaku porażki. Właśnie o tym rozmawialiśmy podczas kolejnych Czytanek Czwartkowych, których tematem była sztuka przegrywania i niepoddawania się pomimo trudności.
Bohater pierwszego opowiadania bardzo źle znosił porażki. Nie dość, że obraził się po przegranej, to jeszcze psuł zabawę innym– burzył budowle i zabierał piłkę kolegom. Jednym słowem nie umiał przegrywać, szybko się zniechęcał i nie potrafił pogodzić się z niepowodzeniami. Mały bohater drugiego opowiadania pokazał nam jednak, że nigdy nie należy się poddawać i zawsze trzeba odważnie walczyć do końca. Nawiązując do jego treści, wspomnieliśmy o Joanne Kathleen Rowling - autorce „Harry’ego Pottera”, której książka została wcześniej odrzucona aż przez 12 wydawnictw. Jej determinacja, wytrwałość i wiara w swoje siły sprawiły, że dzieło to stało się bestsellerem znanym niemal na całym świecie. Po czytaniu przyszedł czas na rozmowę. Mówiliśmy o emocjach, które towarzyszą przegranej tj. smutek, złość, bezradność, niezadowolenie, a wygrana daje nam radość, szczęście i czasem sprawia, że aż skaczemy z radości. Mówiliśmy również o tym, że nigdy nie należy wyśmiewać osoby, która przegrała, lecz spróbować ją pocieszyć i dodać jej otuchy. Aby sprawdzić w praktyce to, o czym rozmawialiśmy, spróbowaliśmy swoich sił w grach planszowych. Jak się okazało, wszyscy grali fair – nikt nie oszukiwał i nikt się nie obrażał, kiedy gra nie szła po jego myśli. Wygrani byli oczywiście bardzo szczęśliwi, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał „złoty” medal, który będzie im przypominał, że „Wygrywa ten, kto się nie poddaje”.
Statystyki