17 czerwca gościliśmy w filii uczniów klasy I wraz z wychowawcą panią Aleksandrą Pytel, którzy tym razem nie przyszli na cykliczne polecanki, lecz wzięli udział w zajęciach będących podsumowaniem lektur, jakie towarzyszyły im przez cały rok szkolny. Wśród omawianych książek znalazły się m.in. „Plastusiowy pamiętnik”, „Pilot i ja”, „Jak Wojtek został strażakiem”, wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz polskie legendy. Spotkanie przybrało formę quizu, który pozwolił dokładnie przypomnieć sobie treść poznanych utworów. Dzieci zmagały się z różnymi zadaniami, tj.: rozpoznawanie tytułu na podstawie przeczytanego fragmentu, dopasowanie prezentowanych rekwizytów do konkretnej książki, czy wierszowane zagadki związane z legendami i polskimi podaniami. Nawiązując do bohaterów książki „Pilot i ja”, postanowiliśmy pójść ich śladem. Zamiast jednak rysować, tak jak Waluś, każdy pierwszoklasista złożył z papieru własny samolot, który później mógł zabrać ze sobą. Przy okazji rozmów o polskich legendach z kolei, bardzo ucieszył nas fakt, że wszyscy pierwszoklasiści zgodnie stwierdzili, iż będąc na miejscu Lutka – warszawskiego szewczyka - bohatera „Złotej kaczki” również podzieliliby się swoim bogactwem z potrzebującymi, nie zważając na fakt, że w ten sposób czar pryśnie. Na zakończenie zajęć każdy z gości wykonał ilustrację przedstawiającą książkę, która najbardziej spodobała mu się w pierwszej klasie.
Spotkanie dowiodło, że dzieci nie tylko znają treść utworów, ale potrafią także dostrzec i zrozumieć płynące z nich wartości, czego im z całego serca gratulujemy i życzymy wielu równie ciekawych spotkań z literaturą w kolejnych latach nauki.
Statystyki