19 czerwca podczas zajęć z uczniami klasy II oraz paniami: Anną Pajor i Kingą Kołdras, rozmawialiśmy o negatywnej emocji, jaką jest złość, zastanawiając się, skąd się bierze, co ją wywołuje oraz czy można nad nią zapanować. Inspiracją do rozmowy była bajka o smoku, który nie potrafił poradzić sobie ze swoją złością. Kiedy coś szło nie po jego myśli, wpadał w gniew i sprawiał przykrość innym. Na szczęście z pomocą przyszedł mały smoczek, który uświadomił mu, że każdy może nauczyć się panować nad swoimi emocjami – trzeba tylko bardzo tego chcieć i nad tym pracować. Idąc śladem bohatera opowieści, każdy uczeń otrzymał rysunek smoka, a zadaniem dzieci było zapisanie na karteczkach samoprzylepnych powodów swojej złości i zdenerwowania. Uczniowie zastanawiali się, co najczęściej wywołuje w nich nieprzyjemne emocje, a następnie przyklejali swoje odpowiedzi w miejscu smoczych pazurów. W trakcie dalszej części opowieści dowiedzieliśmy się, że smok nauczył się panować nad swoją złością i stopniowo zmieniał się w dobrego i życzliwego bohatera. Wraz z tą przemianą dzieci odklejały od swoich rysunków „smocze pazury”, a następnie kolorowały smoki, nadając im przyjazny i uśmiechnięty wygląd. Odklejone karteczki przyklejaliśmy wokół „złej” minki, tworząc promienie pokazujące, co najczęściej wywołuje złość. Powstała w ten sposób mapa emocji pozwoliła nam zauważyć, że wiele dzieci denerwują podobne sytuacje. Najdłuższe promienie utworzyły odpowiedzi powtarzające się najczęściej. Wśród nich znalazły się: hałas, wpychanie się do kolejki, kłamstwo oraz przemoc wobec słabszych.
Zajęcia uświadomiły wszystkim, że złość jest naturalną emocją, którą odczuwa każdy człowiek. Najważniejsze jest jednak to, aby potrafić ją rozpoznawać i wyrażać w sposób, który nie krzywdzi innych. Tak jak smok z naszej opowieści, każdy z nas może nauczyć się oswajać swoje złośći i zamieniać „smocze pazury” w dobroć, spokój i uśmiech.
Statystyki