12 marca mieliśmy z zaszczyt gościć w filii bibliotecznej klasę I z pobliskiej szkoły podstawowej, wraz z wychowawczynią – panią Anną Pajor. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas gdy dla innych jest to już dobrze znane miejsce. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania, którego główny bohater – lisek, wprowadził naszych gości w tajemniczy i fascynujący świat książek i wyjaśnił zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Dzięki niemu wszyscy dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i jakich zasad przestrzegać, aby móc wypożyczyć je do domu. Za pomocą przygotowanych plansz, przedstawiliśmy też historię książki, począwszy od glinianych tabliczek, przez zwoje papirusowe i średniowieczne kodeksy pergaminowe, aż po współczesne książki drukowane, a następnie przeszliśmy do zwiedzania biblioteki. W tym czasie dzieci miały okazję poznać jej zbiory i dowiedzieć się, jak różnorodne książki gromadzimy.
Po zapoznaniu się z biblioteką, przekonaliśmy się jak czytanie może rozwijać naszą wyobraźnię. Bazując na treści "Czerwonego Kapturka", stworzyliśmy swoją wersję baśni, w której dziewczyna idąc przez gęsty las, oprócz złego wilka, spotkała ślimaka, złotą rybkę spełniającą życzenia, rozmawiała z budzącym się z zimowego snu niedźwiedziem, podziwiała fruwające ptaki i pięknie kwitnące kolorowe kwiaty. Spotkała też mówiącego muchomora, pełzającą dżdżownicę, którą omal nie nadepnęła, wysokie drzewa, szarą polną myszkę, zieloną żabkę i podążającego za nią bociana, wiewiórkę sprzątającą swoją norkę, rudego liska, małą sarenkę, kolorowego motylka, niebieskiego smerfa, bardzo sympatyczną rodzinę jeżyków oraz samolot z głośno warczącym silnikiem, który uratował ją przed złą Baba Jagą. Cała ta historia zakończyła się podobnie jak w tradycyjnej baśni.
Na koniec zajęć, wracając do tematu historii książki, i nawiązując do dawnych metod zapisywania tekstów na glinianych tabliczkach, dzieci spróbowały swoich sił w pisaniu patyczkiem na plastelinie, W ten sposób przekonały się jak pisanie zmieniało się na przestrzeni wieków.
Spotkanie było doskonałą okazją do zapoznania dzieci z biblioteką i gromadzonymi w niej książkami. Przeczytane na początku opowiadanie stało się inspiracją do stworzenia Kodeksu Dobrego Czytelnika, a wzbogacenie baśni dodatkowymi wątkami doskonale odzwierciedla słowa Wisławy Szymborskiej: Czytanie to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Statystyki