234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja celebrowaliśmy w naszej gminie inaczej niż zwykle. W tym roku świętowanie, odbywało się równocześnie w dwóch miejscach - w Kątach, gdzie gospodarzem obchodów był wójt gminy Iwkowa pan Bartłomiej Durbas, a które rozpoczęto o godzinie 11.00 - i w Bieczu, gdzie na godz. 10.30 dotarła delegacja z naszej gminy, której przewodniczył zastępca wójta pan Stanisław Kowalczyk.
Uroczystości w Bieczu połączone były z obchodami 110 rocznicy Bitwy Gorlickiej, podczas której swe młode 23-letnie życie oddał za Ojczyznę Władysław Dzięgiel – mieszkaniec Iwkowej. Spoczął on we wspólnej mogile z 6-ma towarzyszami żołnierskiej niedoli na cmentarzu nr 109 w Bieczu.
Przez ponad 100 lat, tabliczka inskrypcyjna wskazywała, iż spoczywa w tym miejscu Stanisław Dzięgiel, brat Władysława, który również brał udział w działaniach wojennych na terenie Gorlic, jednak dzięki opatrzności Bożej nie zginął on w wojennych potyczkach i powrócił w rodzinne strony. Jego wnuk Zdzisław Skwarek, zainteresowany rodzinną genealogią, dowiedziawszy się od krewnej w Stanach Zjednoczonych, że brat jego dziadka, Władysław, zginął podczas Wielkiej Wojny - z niespotykaną determinacją podjął poszukiwania swego wuja. Finał tych dociekań miał miejsce 18 października 2019 roku podczas uroczystości poświęcenia nowej tablicy, na której umieszczono właściwe imię poległego żołnierza Władysława. Istotną rolę w tych poszukiwaniach odegrał pan Tomasz Durbas - pasjonat historii I wojny światowej, który wskazał miejsce pochówku.
Tę niezwykłą historię dwóch braci i losy licznej rodziny Dzięglów z Iwkowej, rozproszonej po świecie, mogliśmy śledzić kilka lat temu, w lokalnych mediach, na portalu miasta Biecza, a zwłaszcza na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwkowej, która również miała swój udział w opisywanej historii.
To właśnie z inicjatywy pana Zdzisława Skwarka - na zaproszenie Burmistrza Biecza pana Mirosława Wędrychowicza, przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu pana Grzegorza Nosala, dyrektor SP w Sitnicy pani Bożeny Soczek-Knybel oraz dyrektora Bieckiego Centrum Kultury pana Pawła Jamro – delegacja z naszej gminy wzięła udział w patriotycznych uroczystościach w Bieczu.
234. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja i 110 Rocznicę Bitwy Gorlickiej uczcili mieszkańcy, przedstawiciele władz, duchowieństwa, służb mundurowych i licznie przybyli potomkowie rodu Dzięglów.
Gminę Iwkowa godnie reprezentowali: pan Stanisław Kowalczyk – zastępca wójta, pan Tomasz Durbas – pasjonat historii, pani Bernadeta Klimek – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwkowej, pani Iwona Czyżycka Duda - dyrektor PSP w Wojakowej, pani Barbara Kurzydło – nauczyciel SP w Wojakowej wraz z uczniami i pocztem sztandarowym szkoły, a także pani Anna Hajduk – sołtys Wojakowej oraz pani Beata Stanuch – przedstawicielka organizacji pozarządowych.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu wojennym nr 109 w Bieczu gdzie oddano hołd poległym żołnierzom, w tym Władysławowi Dzięglowi, po czym, zgromadzeni udali się do Kolegiaty pw. Bożego Ciała na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na bieckim rynku. Tu, po odśpiewaniu hymnu państwowego zgromadzeni mogli wysłuchać okolicznościowych przemówień, między innymi burmistrza Biecza – pana Mirosława Wędrychowicza, pana Stanisława Kowalczyka – wice-wójta gminy Iwkowa oraz pana Zdzisława Skwarka, który przedstawił los Władysława i Stanisława Dzięglów z Iwkowej biorących udział w Bitwie Gorlickiej.
Część artystyczna w wykonaniu zespołu Flex Band z ZPSM w Gorlicach i uczniów SP w Sitnicy była zwieńczeniem patriotycznych uroczystości na ziemi gorlickiej.
Po wspólnym obiedzie z rodziną Dzięglów wyruszyliśmy w drogę powrotną, lecz opuszczając gościnny Biecz, tragicznie naznaczony historią I wojny światowej, udaliśmy się jeszcze na wskazany przez pana Tomasza Durbasa cmentarz wojenny nr 105 ulokowany na niewielkim wzgórzu za miastem, gdzie pochowany jest kolejny nasz krajan, mieszkaniec Drużkowa Pustego - Jan Serafin.
Dla mnie, piszącej te słowa, a myślę, że i dla pozostałych uczestników delegacji, był to dzień pełen refleksji i patriotycznych wzruszeń. Wracaliśmy do domu z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku jakim jest należny szacunek i pielęgnowanie pamięci o naszej wspólnej, a zwłaszcza tej lokalnej historii, o naszych bohaterach, którzy oddali swe życie za wolną Polskę.
To była „żywa lekcja historii”, zwłaszcza dla młodych ludzi z Wojakowej: Szymona Bukowca, Amelii Jarzmik, Franciszka Pajora, Julii Potok, Aleksandry Szewczyk i Wiktorii Urygi.
W tym miejscu należy przypomnieć, że na cmentarzu parafialnym w Wojakowej znajduje się grób Stanisława Dzięgla i jego żony Anny, w którym, 20 października 2019 roku, złożone zostały urny z ziemią pobraną z mogił Władysława, Józefa i Agnieszki oraz rodziny z Michigan i Ohio.
Szczere słowa podziękowania kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości, a zwłaszcza do inicjatora obchodów - pana Zdzisława Skwarka, który na pamiątkę wydarzeń ofiarował nam poświęcone krzyże wykonane z drewna pochodzącego z rodzinnego domu Władysława Dzięgla.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Bernadeta Klimek
Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwkowej
Iwkowa, 7 maja 2025 roku
Poniżej zamieszczamy nagranie z wystąpienia pana Zdzisława Skwarka podczas uroczystości w Bieczu w dniu 3 maja 2025 roku
„A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie”
Ponadto polecamy Państwu relacje zamieszczone na stronach Bieckiego Centrum Kultury jak również na portalu gorlice.naszemiasto.pl
Statystyki