Biblioteka Iwkowa

Gminna Biblioteka
Publiczna w Iwkowej

Adres: Iwkowa
Iwkowa 940
32-861 Iwkowa
(14) 68-44-348

Filia Wojakowa
Wojakowa 262
32-862 Porąbka Iwkowska
(14) 68-45-150

Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Podsumowanie roku 2023

Podsumowanie roku 2023

 

Szanowni Państwo,

Koniec roku to dobry czas, choćby, na krótkie podsumowanie.

Za nami rok intensywnej i ciężkiej pracy związanej przede wszystkim z przeprowadzką biblioteki, przystosowaniem placówki do nowoczesnej obsługi czytelników – na miarę XXI wieku - i adaptacją, znacznie obszerniejszych niż dotychczas, pomieszczeń zlokalizowanych na dwóch piętrach nowej siedziby.

Bez wątpienia na miano wydarzenia roku 2023 zasługuje oddanie do użytku Iwkowskiego Centrum Aktywności - długo oczekiwanej inwestycji gminnej - w którym to nowe pomieszczenia otrzymała biblioteka publiczna.

Uroczystego otwarcia biblioteki połączonego z jubileuszem 75-lecia istnienia iwkowskiej książnicy dokonano 26 sierpnia 2023 roku. Datę tę zapamiętamy zapewne na długo nie tylko dzięki  obecności na tym wydarzeniu wielu znamienitych gości ale także dzięki szczególnej aurze pogodowej jaką niespodziewanie zgotowała nam natura.

Relację z wydarzenia jak również okolicznościowy film jubileuszowy mogą Państwo obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce „aktualności”. O wydarzeniu pisaliśmy także w poprzednim wydaniu Echa znad Beli.

Biblioteka, usytuowana tuż przy drodze głównej, naprzeciw zabytkowego kościoła i Ogródków Gastronomicznych, w samym centrum przestrzeni publicznej, przyciąga uwagę jak magnes, nie tylko mieszkańców ale również odwiedzających te strony przyjezdnych i turystów. Budynek jest w pełni dostępny, posiada wygodny podjazd i windę.

Okazała budowla zachwyca architekturą nawiązującą do istniejącego niegdyś w tej okolicy dworu. Ciekawymi i intrygującymi elementem architektury są wieżyczka z zegarem wybijającym godziny, z której w samo południe rozlega się hejnał inspirowany Walczykiem Iwkowskim oraz podcienia przywołujące pamięć o istniejących na tym terenie dawnych karczmach i zajezdniach. Wieczorową porą budynek rozświetla charakterystyczne logo biblioteki łączące w sobie symbolikę związaną zarówno z czytelnictwem jak i z gminą Iwkowa.

Oprócz dogodnego położenia atutem budynku jest jego wielofunkcyjność. Na parterze znajdują się aż cztery pomieszczenia o charakterze usługowym, w tym restauracja, serwująca tradycyjną iwkowską oranżadę.

Na pierwszym piętrze czeka na miłośników literatury (i nie tylko) pięknie urządzona i nowocześnie wyposażona biblioteka, w której znajdują się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, tradycyjna czytelnia dająca możliwość korzystania z uniwersalnego księgozbioru podręcznego oraz bogatego zbioru iwkowskich regionaliów. W czytelni znajduje się także specjalny terminal z dostępem do programu Academica  umożliwiający korzystanie z ponad 3 mln książek i czasopism naukowych. Użytkownicy biblioteki mają również do dyspozycji pracownię komputerową z internetem. Jedno ze stanowisk dedykowane jest dla osób niepełnosprawnych; wyposażone w klawiaturę w języku Braille’a i specjalną mysz.

Na drugim piętrze, w Izbie Pamięci, królują stare fotografie - „niezwykłe nośniki pamięci” , od których chcemy zacząć opowieść o kulturze i historii tego regionu. Naszą tożsamość, oprócz prezentowanych tam zdjęć, wyznaczają stare dokumenty i zgromadzone eksponaty.

Specjalne miejsce w Izbie Pamięci poświęcone zostało pani Zofii Serafin – założycielce iwkowskiej biblioteki i osobie zasłużonej dla kultury regionu.

Drugie pomieszczenie na tym samym poziomie zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt (projektor umożliwiający wyświetlanie, w wysokiej jakości, filmów i prezentacji, głośniki oraz multimedialny monitor ) i urządzone jako miejsce spotkań wszystkich mieszkańców naszej gminy, w tym, organizacji samorządowych i pozarządowych. 

Ta wielofunkcyjna przestrzeń zapewnia miejsce nie tylko do nauki, edukacji, zabawy, obcowania z kulturą i spędzania wolnego czasu, ale może być także areną do tworzenia społecznych dyskusji i rozwoju inicjatyw oddolnych.

Koniec roku To także dobry moment, aby podziękować wszystkim Państwu - czytelnikom, sympatykom biblioteki, dyrektorom i pracownikom gminnych instytucji oświaty i kultury - za dotychczasową współpracę, okazaną pomoc i wsparcie – co niniejszym czynię.

Szczególne słowa podziękowania kieruję do pana wójta Bogusława Kamińskiego – budowniczego naszej gminy - który wespół z gminną radą, pracownikami urzędu oraz wieloma innymi osobami (którym nieobojętne są sprawy rozwoju gminy Iwkowa) z ogromną determinacją podjął się wyzwania, jakim była rewitalizacja centrum Iwkowej w tym budowa nowej biblioteki.

Dziękuję również pani Barbarze Kęder - sekretarz UG w Iwkowej - za udzielenie wymiernego wsparcia w postaci zorganizowania stażystów do pomocy podczas przeprowadzki biblioteki.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w przeprowadzkę, między innymi, wolontariuszom, stażystom z Urzędu Gminy w Iwkowej oraz pracownikom i ich rodzinom - w osobach: Pawła Bieńka, Mateusza Dzięgla, Kasandry Fedyn, Aleksandra Gryza, Izabeli Gryz, Kamili Gryz, Krzysztofa Gryza, Piotra Gryza, Karoliny Hajduk, Zbigniewa Klimka, Piotra Kołdrasa, Barbary Krężołek, Wiktorii Krężołek, Doroty Kwaśnej, Pawła Kurowskiego, Andrzeja Maciasia, Bogusława Noska-Kołdrasa, Pawła Nowickiego, Natalii Pajor.

 Bernadeta Klimek

Kierownik GBP w Iwkowej


Dzieje Gminy Iwkowa
Fotografią malowane

Dzieje Iwkowa

Dzieje Gminy Iwkowa
Iwkowskie role

Dzieje Gminy Iwkowa

Biblioteka w Pigułce
Foto-Galeria

Foto Galeria

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Skarbczyk Literatury

Skarbczyk Literatury
Zmień czcionkę: A A A

Wyszukaj na stronie

Biuletyn informacji publicznej Facebook Programy i projekty

Informacje lokalne

Gmina Iwkowa

Pomocne adresy

wbibliotece.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka Narodowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Bibloteka Publiczna w Brzesku

Statystyki

» 1 Online
» 15 Dzisiaj
» 1638 W tygodniu
» 7353 W miesiącu
» 336771 Łącznie