10 października odbyło się spotkanie biblioterapeutyczne z udziałem uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej w Kątach. Dzieci odwiedziły nas w towarzystwie pani Beaty Grys i pani Moniki Trojanowskiej, a tematem przewodnim zajęć była samoakceptacja.
Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania, którego bohater - Czarny Kruk uważał, że jest brzydki i nieatrakcyjny, dlatego też zazdrościł wszystkim wyglądu. Przyjaciele postanowili namalować portret, aby wzmocnić jego poczucie własnej wartości. Jednak powstałe prace przedstawiały Kruka w dość nieudolny sposób. Na szczęście jeden z nich przyniósł magiczne lustro, dzięki któremu kruk mógł dostrzec swoje prawdziwe piękno i wyjątkowość.
Podczas czytania nasi goście zostali poproszeni, o naszkicowanie własnej osoby, koncentrując się na tym, co im się w sobie nie podoba. Każdy z dużym zaangażowaniem podjął się tego zadania, przedstawiając swoją twarz w formie karykatury i akcentując elementy, z których nie był zadowolony.
Po zakończeniu opowieści o tym, jak kruk odkrył w sobie piękno, uczniowie przystąpili do drugiej części zadania. Na odwrocie kartki, w specjalnie przygotowanym szablonie lustra, wpisywali to w czym są dobrzy, co ich wyróżnia i dlaczego są z siebie dumni. Po rozłożeniu kartki z jednej strony znajdował się ich naszkicowany, zniekształcony portret, a z drugiej odbijały się zalety, talenty i mocne strony. I tak jak kruk w magicznym lustrze zobaczył, swoje piękno, tak też oni dostrzegli swoje pozytywne cechy, a powstałe w ten sposób "lustra zalet" stanowiły wyjątkowe podsumowanie pracy nad samooceną.
Po tym ciekawym doświadczeniu i odkryciu swojego wewnętrznego piękna, nasi goście udali się do Izby Pamięci na krótką lekcję regionalną, gdzie oprócz ciekawostek dotyczących naszej małej ojczyzny poznali sylwetki dwóch wyjątkowych osób, które zapisały się na kartach naszej historii tj. ks. Jana Piechoty i pani Zofii Serafin. Zgromadzone w Izbie Pamięci eksponaty, wyjątkowe fotografie, a to wszystko opatrzone zajmującym komentarzem sprawiają, że odkrywanie przeszłości staje się dla dzieci intrygującą przygodą.
Statystyki