Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

9 kwietnia, oprócz ciepłego, słonecznego poranka, radość do biblioteki wnieśli uczniowie kl. II A i II B PSP w Iwkowej, którzy odwiedzili nas z paniami: Anną Motak i Jadwigą Tabaszewską. Z racji, iż 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, całe nasze spotkanie poświęcone było właśnie tej tematyce. Na początku nasi goście zwiedzili bibliotekę i zapoznali się ze zgromadzonym księgozbiorem, ze szczególnym uwzględnieniem książek dostosowanych do ich wieku. Następnie w izbie pamięci mieli okazję obejrzeć eksponaty będące dziełem lokalnych twórców. Największe zainteresowanie wzbudziły słomiane buty, dające niegdyś zmarzniętym i obolałym stopom upragnione ciepło w mroźne i chłodne dni, żelazko z duszą, stuletni haftowany obrus, znaczek pocztowy z 1918 r. i telefon stacjonarny, wiszący jeszcze dotychczas na ścianach niektórych domów. Po tej krótkiej regionalnej lekcji historii udaliśmy się do sali kinowej, by wysłuchać historii książki. Prezentację zaczęliśmy od przedstawienia materiałów piśmienniczych, począwszy od petroglifów – naskalnych rysunków, poprzez gliniane tabliczki, zwoje papirusu wytwarzane z nadbrzeżnej rośliny, kodeksy pergaminowe wyrabiane ze skór młodziutkich zwierząt, aż do dzisiejszej książki papierowej i e-booków. Pokazaliśmy pradawne narzędzia pisarskie, którymi niegdyś się posługiwano (patyczki trzcinowe, ptasie pióra, po późniejsze maszyny do pisania) i w naszej wyobraźni porównaliśmy tempo pisania takimi przyrządami z oferowanymi dzisiaj piórami, długopisami, ołówkami i wszelkimi urządzeniami elektronicznymi. Z okazji dnia książki nie mogło zabraknąć też informacji o tym, jak  właściwie ona powstaje, czyli jaką drogę musi pokonać od pomysłu autora, aż do rąk czytelnika. Nasi goście dowiedzieli się więc kto pracuje w wydawnictwie i na czym polega praca redaktora, ilustratora, grafika, osoby nanoszącej korektę, oraz czym się zajmuje introligator. Po zapoznaniu się ze znakami stosowanymi przy nanoszeniu korekty, sami zmierzyli się z podobnym zadaniem, z którym świetnie sobie poradzili, wyłapując błędy, odpowiednio je oznaczając i wyjaśniając poprawną pisownię. Opowiedzieliśmy też o prawach autorskich i przedstawiliśmy kilka ciekawostek dotyczących książek i bibliotek na świecie. Pod koniec spotkania ponownie udaliśmy się do wypożyczalni, gdzie uczniowie na miejscu przeglądali interesujące publikacje popularnonaukowe, a do domu wypożyczali ciekawe opowiadania.