Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Biblioteka – miejsce na czasie

Biblioteka – miejsce na czasie

Takie hasło przyświeca obchodom 21. Tygodnia Bibliotek w 2024 r. I z tej właśnie okazji 7 maja książnicę w Iwkowej odwiedzili uczniowie kl. I A i I B PSP w Iwkowej, w towarzystwie swoich pań: Pauliny Kosakowskiej i Zuzanny Kurzydło. Zgodnie z tematem, nasi goście poznali biblioteczne zakątki i dowiedzieli się jak pracują bibliotekarze. Kolejno zwiedzaliśmy więc wypożyczalnię i czytelnię, opowiadając o znajdujących się na regałach książkach i księgozbiorze podręcznym, a następnie zaprezentowaliśmy pracownię komputerową. Po zapoznaniu z tymi trzema bibliotecznymi działami zwiedziliśmy Izbę Pamięci, znajdującą się na II piętrze budynku. Dzieci głośno wyrażały swój zachwyt nad znajdującymi się tam przedmiotami i wyrobami lokalnych twórców. Największy podziw budziły słomiane buty i żelazko z duszą, ale też maszyna do pisania, która jak zauważyło parę dzieci, „posiada klawiaturę, podobną do tej w laptopie, tylko monitora jej brakuje”. Po tej krótkiej lekcji historii naszego regionu, jaką przedstawiliśmy, pochylając się nad rekwizytami upamiętniającymi minione stulecie, udaliśmy się do sali kinowej, gdzie za pomocą prezentacji multimedialnej ukazaliśmy pracę i obowiązki bibliotekarzy. Nasi goście dowiedzieli się więc w jaki sposób gromadzimy zbiory, jak je opracowujemy i co trzeba zrobić, by móc je wypożyczać. Ponadto opowiedzieliśmy o sposobach promowania czytelnictwa i działalności kulturalnej.  I przy tej okazji rozmawialiśmy o ulubionych książkach naszych gości, czyli bajkach i bohaterach, którzy na dobre zapisali się w ich pamięci.  Na koniec powiedzieliśmy krótko o programach i projektach, w jakich biblioteka bierze udział, a w ramach podsumowania przeczytaliśmy fragment książki opisującej biblioteczną rzeczywistość, widzianą oczami małej bohaterki. I takim czytelniczym akcentem zakończyliśmy spotkanie, ukazujące naszą bibliotekę jako miejsce w pełni na czasie.