6 grudnia w późne, pochmurne popołudnie do filii w Wojakowej zawitali nasi najmłodsi czytelnicy by wraz ze swoimi rodzicami wziąć udział w niezwykłych bibliotecznych wydarzeniach. Dla dzieci w tym dniu przygotowaliśmy Bajkowy Wieczór Mikołajkowy. Były to magiczne chwile, podczas których słuchaliśmy opowiadania o świętym Mikołaju i oglądaliśmy przygotowany specjalnie na tę okazję film, prezentujący jego prawdziwą historię. Dowiedzieliśmy się kim tak naprawdę był, gdzie się urodził, jak to się stało, że został biskupem, w jaki sposób pomagał biednym, chorym i ubogim oraz czym obdarowywał grzeczne dzieci przed kilkoma wiekami. Największą niespodzianką było to, że usłyszeliśmy głos samego św. Mikołaja który opowiedział nam, że teraz żyje w niebie i przez swoje magiczne okulary obserwuje dzieci z całego świata. W dzień swoich imienin z pomocą aniołków i reniferów schodzi na ziemię by obdarować ludzi prezentami. Czasem, jeśli nie zdąży przyjść do wszystkich 6 grudnia, pojawia się w wigilię Bożego Narodzenia, zostawiając podarki pod choinką. Do biblioteki również zawitał, zostawiając nam małe niespodzianki. Radość i zachwyt na twarzach dzieci podczas zajęć były bezcenne. Wszyscy z wielkim entuzjazmem opowiadali o co prosili św. Mikołaja i co im podarował, a ci, którzy wątpili w jego istnienie (bo i tacy się znaleźli wśród naszych małych gości), uwierzyli kiedy zobaczyli, że w filmie Mikołaj ma na nosie dokładnie takie same okulary, jakie miał odwiedzając ich tego dnia w szkole, czy przedszkolu. A gdy pod koniec zajęć zauważyli za oknem gęsto padający, puszystymi białymi płatkami śnieg, który zapewne wyleciał Mikołajowi z worka w drodze powrotnej wszelkie wątpliwości zniknęły raz na zawsze.
W chwili gdy dzieci radośnie spędzały swój czas w bibliotece, ich rodzice udali się do sali OSP na Wieczór Poezji, podczas którego wysłuchali wierszy Franciszka Bodka, zaprezentowanych przez panią Beatę Stanuch. Czas ten będąc odskoczną od codziennej rutyny, prac i obowiązków, okazał się być prawdziwą ucztą dla ducha, tym bardziej, że oprócz poezji, mamy mogły podziwiać wyroby artystyczne lokalnych twórców. W przygotowanym dla nich filmie zaprezentowaliśmy rękodzieło: wyroby ze sznurka, papieru i słomy, fotografię oraz sztukę kulinarną. Zachwytom, podziwom i gratulacjom nie było końca, tym bardziej, że autorami niektórych prac byli obecni na spotkaniu rodzice.
Wszystkim bardzo spodobał się pomysł organizacji takich spotkań, gdzie dzieci mają swoje zajęcia w bibliotece, a dorośli oprócz udziału w przygotowanych warsztatach mogą na spokojnie porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Dlatego też już rodzą się wspólne pomysły i plany na kolejne tego typu spotkania biblioteczne.
Statystyki