21 maja uczniowie szkoły podstawowej w Iwkowej Nagórzu, podzieleni na dwie grupy, skorzystali z lekcji oferowanych przez naszą bibliotekę. Dla grupy starszej – klas 5-8 – głównym tematem były zbiory regionalne oraz publikacje regionalne biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się jak powstają takie publikacje i co zadecydowało o wydaniu poszczególnych z nich. Wysłuchali historii wyjątkowej fotografii zamieszczonej w „zielonym albumie”, która nie znalazła się tam przypadkiem. Za sprawą tej fotografii w tym roku przywrócono po 104 latach właściwe imię jednemu z żołnierzy zabitych podczas Bitwy Gorlickiej, który pochodził właśnie z Nagórza.
Kolejnym tematem omawianym ze starszymi uczniami był stan czytelnictwa wśród młodzieży, zainteresowania czytelnicze i powieści polecane przez samych uczestników. Zaprezentowaliśmy katalog on-line i sposoby wyszukiwania pozycji książkowych. Ważną informacją okazała się dostępność na naszej stronie internetowej niektórych publikacji regionalnych w wersji cyfrowej, między innymi „Dziejów Iwkowej 1325-1960”, których nie można już dostać w tradycyjnej formie.
Dzieci z klas 0-4 poznały poszczególne miejsca w bibliotece tj. wypożyczalnię, czytelnię i pracownię komputerową wraz ze zgromadzonymi tam eksponatami związanymi głównie z rękodziełem. Obejrzały wystawę z okazji 110 rocznicy urodzin ks. Jana Piechoty i zaśpiewały „Walczyk iwkowski” , którego autorem jest właśnie ks. Piechota. Pani Ania – bibliotekarka zaprezentowała najmłodszym kilka tytułów wartych przeczytania i jak się okazało znaczna ich część jest dzieciom dobrze znana. Uczestnicy chętnie włączyli się w dyskusję na temat swoich ulubionych książek. Jak mówił Jarosław Iwaszkiewicz "Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów."
Statystyki