Biblioteka Iwkowa

Gminna Biblioteka
Publiczna w Iwkowej

Adres: Iwkowa
Iwkowa 940
32-861 Iwkowa
(14) 68-44-348

Filia Wojakowa
Wojakowa 262
32-862 Porąbka Iwkowska
(14) 68-45-150

Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Biblioteka Iwkowa
Strona główna /Aktualności /2016/2019 /"Bajki" Józefa Kosakowskiego

"Bajki" Józefa Kosakowskiego

Promocja książki  

Miło nam poinformować Państwa, że ukazała się kolejna już publikacja wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwkowej. Tym razem są to „Bajki” Józefa Kosakowskiego. Uroczysta promocja książki odbyła się 24 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Wojakowej podczas Biesiady Literackiej na której obecni byli wójt gminy Iwkowa – Bogusław Kamiński, sekretarz gminy – Barbara Wiśniewska-Kęder, radni powiatu brzeskiego – pan Krzysztof Kęder i pan Grzegorz Mrozowski, radni gminy Iwkowa, księża parafii Wojakowa, nauczyciele, uczniowie i rodzice, komisja konkursowa i laureaci konkursu poetyckiego, ilustratorzy bajek i oczywiście rodzina samego poety. Po powitaniu gości i części artystycznej w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Wojakowej, dyrektor biblioteki – Bernadeta Klimek – przybliżyła zgromadzonym  postać poety, historię twórczości Józefa Kosakowskiego i wydanych do tej pory tomików.

Po części promocyjnej nastąpiło Podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Kosakowskiego, a na zakończenie każdy
z uczestników tego niezwykłego wydarzenia otrzymał egzemplarz „Bajek”. Jak można przeczytać w słowie wstępnym do nowej publikacji: uniwersalny charakter bajek pozwala nam na dedykowanie ich wszystkim dzieciom, rodzicom i dziadkom, aby je wspólnie czytali i czerpali radość z chwil spędzonych razem przy tej pięknej lekturze. Dodatkowym atutem tego wydania są ilustracje do bajek, wykonane przez uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy, które zostały nagrodzone w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Zespół Szkół w  Wojakowej. „Bajki” Józefa Kosakowskiego są kolejną już publikacją która ukazuje się w ramach prowadzonej przez bibliotekę akcji Publikacje Regionalne Gminy Iwkowa. Jej ideą jest uchronienie przed zapomnieniem dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny i opiera się, w dużej mierze, na finansowym wsparciu naszych sponsorów.

Warto tu wspomnieć, iż niniejsze wydanie jest współfinansowane przez rodzinę poety. Dodatkowy wkład w to wydanie ma wnuk Józefa Kosakowskiego, pan Marian Świder, który w tekście „O Józefie co bajki pisał”, w imieniu rodziny, tak dziękuje dziadkowi za bajki: Nie za siedmioma górami, nie za siedmioma rzekami, ale blisko nas żył Józef. Prostym chłopem był. Jeno cztery roki do szkoły chodził. Boga kochał, to i on go wielce umiłował. Dziećmi zdrowymi i pracowitymi obdarzył, a było, że na ucho szepnął: Tyś chłop mądry. Sporo widzisz i słyszysz. Ty wiersze pisz dla ludzi,a i Pana Boga w nich chwal. (…) A gdzie wiersze, gdzie bajki? Przecie można orać, czy kucki stawiać, a w głowie wiersze układać. Dzieciom bajki stulać pod kopą siana, a potem w rymy ubierać. Z rymami nie idzie, to klocek wziąć i Jezusa wystrugać (…) Za bajki te dziękuje 9 dzieci, 32 wnucząt, wszystkie w prawnuki i praprawnuki, przeczytajcie i wy drogie dzieci bo waszymi drogami Józef chodził prawie 100 lat.  Tak to teraz, mili Państwo, w niejednym domu (nie tylko na Iwkowszczyźnie) czytane są dzieciom „Bajki” Józefa Kosakowskiego z Wojakowej. I my zapraszamy do tej pięknej lektury.

Promocja Bajek - wystąpienie kierownika biblioteki -pdf

Bajki - pdf

Relacja GOK-u w Iwkowej

http://iwkowa.pl/aktualnosci/xviii-ogolnopolski-konkurs-poetycki-im-jozefa-kosakowskiego-682.html


Dzieje Gminy Iwkowa
Fotografią malowane

Dzieje Iwkowa

Dzieje Gminy Iwkowa
Iwkowskie role

Dzieje Gminy Iwkowa

Biblioteka w Pigułce
Foto-Galeria

Foto Galeria

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Skarbczyk Literatury

Skarbczyk Literatury
Zmień czcionkę: A A A

Wyszukaj na stronie

Biuletyn informacji publicznej Facebook Programy i projekty

Informacje lokalne

Gmina Iwkowa

Pomocne adresy

wbibliotece.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka Narodowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Bibloteka Publiczna w Brzesku

Statystyki

» 1 Online
» 50 Dzisiaj
» 165 W tygodniu
» 2301 W miesiącu
» 301028 Łącznie