Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Zerówkowicze z PSP w Kątach na lekcji bibliotecznej

Zerówkowicze z PSP w Kątach na lekcji bibliotecznej

W środę 6.03.2024 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iwkowej odbyła się lekcja biblioteczna dla dzieci z klasy 0a i 0b z PSP w Kątach. O godzinie 9:20 pod budynek biblioteki zajechał autobus, z którego wysiadło blisko 40 uczniów chętnych poznać nowe miejsce oraz towarzyszące im panie Anna Maciasz, Monika Musiał i Ewelina Pytel Na początek dzieci dowiedziały się jak działa czytelnia komputerowa i tradycyjna czytelnia książkowa, gdzie między innymi można zapoznać się z literaturą dotyczącą naszego regionu. Następnie przeszliśmy do wypożyczalni i w tym miejscu młodzi uczestnicy wycieczki poznali zasady wypożyczeń oraz jakie warunki trzeba spełnić by zostać czytelnikiem. Utworzony przez dzieci długi pociąg przejechał bibliotecznymi alejkami by dojechać do stacji końcowej, którą był dział dla najmłodszych użytkowników biblioteki. Tutaj dzieci mogły do woli baraszkować między książkami wyszukując dla siebie odpowiednią literaturę zgodnie z zainteresowaniami. Kolejnym punktem przystankowym była Izba Pamięci ulokowana na drugim piętrze. Podczas prezentacji multimedialnej, dzieci zobaczyły jaką metamorfozę przeszło centrum Iwkowej od starych magazynów po nowoczesny budynek biblioteki. Następnie wysłuchały krótkiej historii zgromadzonych eksponatów i starych fotografii, co w pewnym stopniu pozwoliło zapoznać się z warunkami funkcjonowania w dawnej Iwkowej. Ostatnim etapem naszej wycieczki była sala spotkań, gdzie młodzi uczestnicy mogli wreszcie usiąść czy to na dywanie czy na przygotowanych dla nich krzesłach i posłuchać legendy o białym jeleniu przedstawionej w teatrzyku Kamishibai, do którego karty przygotowali uczestnicy warsztatów prowadzonych podczas ferii zimowych. Dla uczniów z klasy 0 była to też okazja by dowiedzieć się jak wygląda herb Iwkowej i dlaczego jeleń skacze ponad 7 pagórkami. Kontynuując tematykę legend polskich i zachęcając do samodzielnego czytania, zapoznaliśmy dzieci z serią książek przeznaczonych do pierwszych czytanek. W serii tej ukazała się miedzy innymi historia o smoku, który zamieszkał w Krakowie. Do książki przygotowaliśmy zabawę, w której w krótkich scenkach dzieci odgrywały wybrane wydarzenia z legendy. Największą frajdę sprawiła zabawa z „pękającym brzuchem smoka”, którą zakończyliśmy środowe spotkanie.