Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Polski w prezencie nie otrzymaliśmy….

Polski w prezencie nie otrzymaliśmy….

Takie hasło towarzyszyło nam podczas lekcji bibliotecznej, przeprowadzonej 8 listopada w filii dla uczniów klasy III z PSP w Wojakowej, którzy odwiedzili nas w towarzystwie wychowawczyni – pani Aleksandry Pytel.  Podczas zajęć porównywaliśmy terytorium, jakie zajmowało nasze państwo przed dokonaniem rozbiorów, z tym, jakie Polska zajmowała po I wojnie światowej i z obecną mapą naszej ojczyzny.  Analizowaliśmy jakie ziemie po kolei zagrabiali nam zaborcy, aż do czasu, kiedy Polska na 123 lata całkiem zniknęła z mapy świata. Mówiliśmy o krwawych walkach i powstaniach, podejmowanych przez naszych pradziadów oraz o wielkich bohaterach tamtego okresu. Wspominaliśmy m.in. Tadeusza Kościuszko, Józefa Wybickiego i Józefa Piłsudskiego. To właśnie dzięki wytrwałości i ofiarności naszych przodków 11 listopada Polska odzyskała niepodległość . Odtąd znów mamy swój język i swoje terytorium. Ale mamy też bogatą historię zwyczajów i tradycji, które pielęgnowaliśmy nieprzerwanie, nawet wówczas, kiedy byliśmy w niewoli  okupantów. Mamy też wielu pisarzy, poetów, malarzy, czy kompozytorów, którzy w swoich wierszach, obrazach czy utworach starali się udokumentować te ciężkie czasy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat historii naszej ojczyzny i bardzo chętnie uczestniczyli w rozmowie. A wszystko to o czym mówiliśmy, starannie zapisywaliśmy i wklejaliśmy do wcześniej przygotowanego szablonu, tworząc tym samym piękny patriotyczny lapbook.