Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Kazimierz Brodziński w oczach młodzieży - Zajęcia literacko-plastyczne

Kazimierz Brodziński w oczach młodzieży - Zajęcia literacko-plastyczne

12 kwietnia w filii w Wojakowej odbyły się zajęcia literacko – plastyczne poświęcone osobie Kazimierza Brodzińskiego – patrona tutejszej szkoły. Uczniowie kl. VI, wraz z panią Barbarą Kurzydło, wysłuchali utworów poety, w których wspomina swoją rodzinną wieś jako ogród długą, co w sadach kwitnących nizkie strzechy kryje, z których dym kręty ku niebu się wije , a stary kościół z wysokiemi szczyty nad wsią panuje, lipami okryty. Ze względu, iż pogoda w ten dzień bardzo nam sprzyjała, na tle pięknie kwitnących jabłoni, próbowaliśmy przenieść rodzime wspomnienia pisarza na kartkę papieru, rysując malownicze, wiejskie krajobrazy z kościółkiem na wzgórzu, wiosenne łąki i kwitnące sady. Po zapoznaniu się z kilkoma rękopisami Kazimierza Brodzińskiego, zadaniem każdego uczestnika było podpisanie pracy pismem artystycznym. Oprócz uczty duchowej – czyli czytania i słuchania poezji, rysowania i malowania pięknych krajobrazów, uczniowie mieli też do rozwiązania zadania, wymagające bardziej ścisłego podejścia. Pracując z mapą obliczali m.in. rzeczywistą odległość od krzyża upamiętniającego miejsce urodzenia poety w Królówce do swojej szkoły, czy lokalizowali położenie „Kamieni Brodzińskiego”- pomnika przyrody, gdzie niejednokrotnie wracając w rodzinne strony, szukał natchnienia do swoich wierszy.  Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się ogromną wiedzą o życiu i twórczości patrona swojej szkoły.