Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Co czytali, co czytają i co innym polecają?

Co czytali, co czytają i co innym polecają?

Przedstawiamy kolejne wywiady z cyklu: „Co czytali, co czytają i co innym polecają”. Tym razem odpowiedzi  zgodzili się nam udzielić: ksiądz prałat Józef Nowak z Wojakowej, oraz pani Jolanta Zięba – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Wojakowej.

Wywiad z księdzem Prałatem Józefem Nowakiem z Wojakowej:

Co lubił Ksiądz czytać w dzieciństwie?

Moja przygoda z książką zaczęła się w 4 klasie szkoły podstawowej. A pierwszą książką, która mnie zafascynowała, była powieść dla dzieci o tematyce historyczno-przygodowej z czasów Powstania Krakowskiego, której głównym bohaterem był Edward Dembowski. Jej treść pozostała w mojej pamięci do dzisiaj. Tematyka historyczna dominuje w moich zainteresowaniach literackich. Najpierw była to powieść, później opracowania popularno-naukowe i naukowe. Dla rozrywki lubię sobie poczytać beletrystykę (przynajmniej od czasu do czasu). Oczywiście lekturą obowiązkową z racji duszpasterskich są książki teologiczne.

Co czyta Ksiądz teraz?

Przede wszystkim czytam książki i czasopisma teologiczne, homiletyczne i katechetyczne, ale z upodobaniem wracam do literatury historycznej, zwłaszcza związanej z historią Polski i lokalnymi dziejami.

Czy jest jakaś książka, która wywarła szczególny wpływ na księdza życie?

Przeglądam w pamięci i dochodzę do wniosku, że tą dominantą mojego czytelnictwa jest Trylogia Henryka Sienkiewicza. Był czas, że czytałem ją „od nowa” , nawet co 2 lata. Urzeka mnie talent pisarski tego autora i jego umiłowanie polskości oraz tradycji.

Czy ma Ksiądz jakieś nawyki czytelnicze? (np. zaginanie rogów, ulubione miejsce do czytania. Itp.)

Owszem, zaznaczam zakładkami miejsca ciekawych myśli, aby później odpisać sobie w moim notatniku jako cytat lub streszczenie.

Czy książka do dobry pomysł na prezent?

Tak, lubiłem ofiarowywać i lubiłem otrzymywać.

Co poleciłby Ksiądz innym do przeczytania?

Z całą pewnością uważam, że obowiązkiem każdego Polaka jest poznać polską klasykę. Jeżeli już nic więcej, to przynajmniej to.

Jeszcze tak na podsumowanie, dlaczego warto czytać?

Warto czytać, bo książka jak nic bardziej:

-  rozszerza horyzonty
-  kształtuje postawy osobowe, patriotyczne, moralne, itp.
-   zmusza do przemyśleń
-  jest składnikiem osobistej „ogłady” i kultury człowieka

Jak postrzega Ksiądz bibliotekę w Wojakowej?

Mam pokaźną bibliotekę prywatną. Sporo książek kupuję. Więc z biblioteki korzystam w minimalnym stopniu, ale dla tych, którzy szukają kontaktu z książką, biblioteka jest i będzie czymś potrzebnym. Zwłaszcza, gdy jest łatwo dostępna „pod ręką”

Wywiad z Panią Jolantą Ziębą – Dyrektor PSP w Wojakowej:

Czy lubiła Pani czytać w dzieciństwie?

Tak, bardzo lubiłam. Nawet należałam do kółka teatralnego działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Co czyta Pani teraz?

Gdy znajdę czas czytam reportaże, biografie, literaturę piękną i popularnonaukową.

Czy jest jakaś książka, która wywarła szczególny wpływ na Pani życie?

Jest wiele książek, do których często wracam, np. otwierając spontanicznie na dowolnej stronie i czytając fragmenty.

Czy ma Pani jakieś nawyki czytelnicze?

Raczej nie mam. Natomiast podczas czytania muszę mieć ciszę.

A uważa Pani, że książka do dobry pomysł na prezent?

Książka na prezent? Obowiązkowo sama bardzo często kupuję różnorodne książki dla bliskich, znajomych gdyż: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”.

Co poleciłaby Pani innym do przeczytania?

To zależy od preferencji czytelniczych – czy to są powieści, poezja, literatura faktu itd. Dla niezdecydowanych czy poszukujących czytelników – wielką rolę odgrywają bibliotekarze.

Jeszcze tak na podsumowanie, dlaczego warto czytać?

Bo to inny świat – świat naszej wyobraźni. Nikt nam nie narzuca obrazu (jak np. w filmie). Książka to cudowny przyjaciel: rozśmieszy, ukoi smutek, zagra nutką tajemniczości, wprowadzi w świat rozległej wiedzy, pozwoli zabić … nudę itd.

Jak postrzega Pani bibliotekę w Wojakowej?

Okno na świat – szeroka współpraca ze szkołą, dobre miejsce na zajęcia poza salą lekcyjną. Bogaty zbiór a przede wszystkim profesjonalna obsługa każdego czytelnika.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi o poświęcony czas.  Z Księdzem Prałatem i Panią Dyrektor rozmawiała Anna Dudek