Strona główna /Aktualności /2020/2022 /Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

30 listopada do biblioteki w Wojakowej zawitali uczniowie kl. I z panią Bożeną Pławecką. Po krótkim zaprezentowaniu zgromadzonych książek i ciekawej rozmowie o ulubionych bohaterach przyszedł czas na realizację głównego tematu, związanego z Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością. Zacytowaliśmy słowa Marii Grzegorzewskiej, wybitnej pedagog – patronki roku 2022, która powtarzała, że „nie ma kaleki – jest człowiek” i na tych słowach oparliśmy naszą rozmowę. A rozmawialiśmy dużo o akceptacji i o osobach z niepełnosprawnością obecnych wśród nas. Przeczytaliśmy wspólnie dwa opowiadania i analizowaliśmy ich treść. Po przeczytaniu pierwszego o niechlubnym zachowaniu kolegów wobec królika z oklapniętym uszkiem, udzielaliśmy wskazówek, jak należy traktować osobę z niepełnosprawnością. Mówiliśmy o szacunku i o tym, że człowiek niepełnosprawny jest tak samo ważny jak każdy inny. Podczas prezentacji kolejnej książki, przedstawiającej świat „widziany” oczami niewidomego Tomka, uczniowie mogli się przyjrzeć jak wygląda alfabet Braille’a, za pomocą którego niewidome osoby mogą czytać. By bardziej zrozumieć problemy, z jakimi na co dzień borykają się niepełnosprawni, każdy z nas wcielił się w osobę niedosłyszącą i niedowidzącą. Najpierw z „zamkniętymi uszami” rysowaliśmy rzecz, o którą szeptem poprosili kolejno wychowawczyni klasy i jeden z uczniów, a później z zamkniętymi oczami rysowaliśmy obrazki opisane przez bibliotekarkę i jedną z dziewczynek. Ponadto uczniowie obejrzeli inne książki dostępne w bibliotece, których główny bohater musi zmierzyć się z niepełnosprawnością czy to ruchową, czy intelektualną i wysłuchali krótkiego streszczenia  każdej z nich. Po skończonych zajęciach, pierwszoklasiści przyznali, że osobom z niepełnosprawnością żyje się bardzo trudno i zawsze trzeba im okazywać szacunek - zachowywać się tak, jakbyśmy chcieli, żeby inni zachowywali się wobec nas. I tymi pięknymi słowami zakończyliśmy  nasze spotkanie, podczas którego dzieci wykazały się niezwykłym wyczuciem i empatią.