Strona główna /Aktualności /2020/2022 /Escape room – pokój zagadek w bibliotece

Escape room – pokój zagadek w bibliotece

Escape room to rodzaj zabawy, podczas której uczestnicy zamknięci w pomieszczeniu, muszą w określonym czasie, rozwiązać  zadania i odnaleźć klucz otwierający drzwi. W bibliotece główną rolą tej zabawy jest zapoznanie użytkowników z księgozbiorem. 7 grudnia na zajęciach gościliśmy w naszej filii uczniów kl. V PSP w Wojakowej z panią Barbarą Kurzydło. Oczywiście, zmodyfikowaliśmy trochę  wersje powszechnie znanego escape room, tworząc swoją własną. W naszej wersji „pokój zagadek”, którym stała się biblioteka był szeroko otwarty, ale uczniowie w określonym czasie (by zdążyć na kolejną lekcję do szkoły), rozwiązywali poszczególne zadania. Rozwiązanie pierwszego obliczenia prowadziło do kolejnego, którego wynik wskazywał miejsce schowanego klucza.  W naszym przypadku, zadaniami, z którymi musieliśmy sobie poradzić były obliczenia matematyczne dotyczące ułamków, o których piątoklasiści uczą się na lekcjach, a które to zostały zaczerpnięte z książek matematycznych, dostępnych w bibliotece. Poszukiwanym kluczem, były natomiast sylaby, tworzące słowo NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ. I na tym właśnie temacie skupiliśmy się w drugiej części spotkania. 3 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością i dlatego, sylaby tworzące klucz, ukryto w książkach  dotyczących tego zagadnienia. Poruszając temat niepełnosprawności rozmawialiśmy o różnych jej rodzajach, o bohaterach prezentowanych książek, o osobach z niepełnosprawnością, żyjących wśród nas, oraz o szacunku, jakim powinniśmy ich darzyć. Odegraliśmy scenki rodzajowe, podczas których pisaliśmy nie słysząc, rysowaliśmy nie widząc i „mówiliśmy” bez użycia słów. Dyskutowaliśmy też o problemach, z którymi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne i przedstawiliśmy wybitnych, znanych na całym świecie kompozytorów, piłkarzy, czy wielkich uczonych, którym choroby, czy niepełnosprawność nie przeszkodziły w rozwijaniu swojej pasji. Uczniowie podeszli do tematu bardzo  dojrzale. Pracować z takimi czytelnikami, to czysta przyjemność, nawet poruszając tak trudny temat jakim jest niepełnosprawność.