Strona główna /Aktualności /2020/2022 /Biblioteka dla pierwszaków

Biblioteka dla pierwszaków

We wtorek 12 kwietnia uczniowie kl. I PSP w Iwkowej wraz z wychowawczynią p. Angeliką Kołodziej wzięli udział w przygotowanej dla nich lekcji bibliotecznej, którą poprowadziła bibliotekarka p. Anna Dudek.

Początkowo było bardzo naukowo i poważnie. Nasi goście poznali genezę słowa „biblioteka”, dowiedzieli się skąd ono pochodzi i co oznacza. Pokrótce zaznajomili się z zasadami obowiązującymi przy zapisie czytelników do biblioteki. Tradycyjnym już sposobem, tworząc  „pociąg”, wyruszyli w głąb pomieszczeń, gdzie mogli zobaczyć ogrom zbiorów zgromadzonych na bibliotecznych regałach. Na stacji końcowej, którą była  sala wystawowa, po wygodnym usadowieniu się na dywanie, pierwszoklasiści wysłuchali pouczającej  historii o króliczku – wielkim miłośniku książek.

Atmosfera z poważnej zmieniła się w zabawną, gdy wspólnymi pomysłami wzbogaciliśmy treść „Czerwonego Kapturka”. W naszej wersji, oprócz wilka, dziewczynka spotkała niedźwiedzia, rudego lisa, małego pieska, kotka ze śmigłem na czapce, z którym wzniosła się ponad las …, dalszą  podróż kontynuowała na miotle Baby Jagi. Po drodze spotkała jeszcze wiele innych postaci, aż wreszcie złego wilka, a koniec bajki już wszyscy dobrze znamy.

Po tej zabawie  znów przyszedł czas na poważniejsze zadanie. Uczniowie odczytywali i oceniali czy zapisane na wylosowanych karteczkach hasła, świadczą o poszanowaniu czy o nieposzanowaniu książek. Karteczki z dobrymi zasadami przyklejali do „planszy z życzeniami książki”, a te z opisem niewłaściwego zachowania wyrzucali do kosza.

Przez ostatnie 10 minut nasi goście w ciszy czytali książki, po czym co odważniejsi zasiadali na specjalnym fotelu, prezentując na głos wybrany przez siebie fragment.

To pierwsze - po dłuższej przerwie - spotkanie tak dużej grupy dzieci w bibliotece. Nasi mili goście ożywili mury tego miejsca - za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy w przyszłości.