Strona główna /Aktualności /2016/2019 /Rok Henryka Sienkiewicza i generała Marcina Kątskiego

Rok Henryka Sienkiewicza i generała Marcina Kątskiego

2016 - Rok generała Marcina Kazimierza Kątskiego

Marcin Kazimierz Kątski urodził się w Kątach 11 listopada 1635 roku. Postać niezwykła: dzielny żołnierz, artylerzysta, generał, kasztelan krakowski – najwyższy rangą świecki urzędnik Rzeczypospolitej, a wreszcie kandydat do królewskiej korony po śmierci Jana III Sobieskiego. Przy tym kochający mąż i ojciec czwórki dzieci. Uczestnik prawie wszystkich kampanii wojennych II połowy XVII wieku między innymi pod Wiedniem, Chocimiem, Żórawnem. Marcin Kazimierz Kątski zmarł w 1710 roku w Kamieńcu Podolskim.

Postać generała Kątskiego na stałe weszła do historii wojskowości oraz do literatury pięknej. W Panu Wołodyjowskim Henryka Sienkiewicza możemy przeczytać następujące słowa: Obok Wołochów stał z artylerią pan Kątski w zdobywaniu obronnych miejsc, sypaniu wałów i kierowaniu armatą nieporównany. W cudzoziemskich krajach on się w tej sztuce ćwiczył, lecz wkrótce i cudzoziemców nią przewyższył.

Źródła:

Piotr Salamon www.spkt.pl/marcin-katski,
Ks. Stanisław Tokarski, Znani i nie znani z parafii Wojakowa, Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie, Dobrociesz 2004

Zobacz lekcję historii o generale https://biblioteka.iwkowa.pl/aktualnosci/2016/lekcja-historii-o-generale/

2016 - Rok Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Najpopularniejszy polski pisarz epoki pozytywistycznej. Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Pochodził ze zdeklasowanej rodziny szlacheckiej, osiadłej w Warszawie. Tu chodził do gimnazjum i studiował prawo oraz filologię i historię w Szkole Głównej i na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz, współwłaściciel dwutygodnika „Niwa” i redaktor dziennika „Słowo”. Wiele podróżował po Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Na 25 lecie pracy twórczej otrzymał w darze od społeczeństwa majątek w Oblęgorku pod Kielcami. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii, organizując pomoc dla ofiar wojny w Polsce. W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za powieść „Quo Vadis”. Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey (Szwajcaria).

Źródła:

Biografie sławnych ludzi.T.3., SMS, Bochnia-Kraków 2006