Strona główna /Aktualności /2016/2019 /Lekcja historii o generale Marcinie Kątskim

Lekcja historii o generale Marcinie Kątskim

Już 331 uczniów z naszej gminy skorzystało z lekcji historii o generale Marcinie Kątskim

Rada Gminy Iwkowa ogłosiła rok 2016 rokiem gen. Marcina Kazimierza Kątskiego (1635-1710).

Żeby przybliżyć postać tego wybitnego człowieka, który urodził się w Kątach i jest patronem tamtejszej szkoły, GBP w Iwkowej przygotowała lekcję historii dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Z naszego zaproszenia skorzystało już 331 uczniów z klas IVa i IVb PSP w Iwkowej, I-VI PSP w Kątach, oraz uczniowie ZS w Wojakowej.

Uczestnicy poznali czasy baroku, w których żył generał oraz najważniejsze wątki z jego życia, począwszy od narodzin w Kątach, poprzez studia
w Krakowie, wyjazd do Francji (sponsorowany przez samego króla Jana Kazimierza), aż po walki w których brał udział, zarówno jako odważny rycerz, wybitny strateg, jak i charyzmatyczny dowódca artylerii koronnej. Zaskoczeniem dla słuchaczy był fakt, iż generał Marcin Kątski po śmierci króla Jana III Sobieskiego był kandydatem do korony, jednakże zaszczytu tego nie przyjął. Postać generała na kartach powieści Pan Wołodyjowski utrwalił sam Henryk Sienkiewicz, w słowach: Obok Wołochów stał z artylerią pan Kątski, w zdobywaniu obronnych miejsc, sypaniu wałów i kierowaniu armatą nieporównany. W cudzoziemskich krajach on się w tej sztuce ćwiczył, lecz wkrótce i cudzoziemców nią przewyższył. Mamy nadzieję, że uczniowie uczestniczący w przygotowanej przez bibliotekę  lekcji historii zapamiętają postać „naszego” bohatera jak i epokę, w której żył.